Kalisz: Kolejne ognisko ASF. Tym razem w Blizanowie

W Wielkopolsce potwierdzono kolejne ognisko wirusa afrykańskiego pomoru świń. Choroba zaatakowała świnie w gospodarstwie w gminie Blizanów pod Kaliszem. To o tyle niepokojące, że nigdzie w pobliżu nie odnotowano padłych lub chorych dzików, które roznoszą tę chorobę.

Sytuacja w gminie Blizanów była dziś tematem posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. W wideokonferencji uczestniczył Bogdan Konopka, główny lekarz weterynarii, Mirosław Welz, jego zastępca. Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski oraz wicewojewoda Aneta Niestrawska. wzięli w niej także udział przedstawiciele regionalnych służb weterynaryjnych, samorządu, policji, straży pożarnej, wojsk obrony terytorialnej, wojewódzkiego sztabu wojskowego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, oraz kół łowieckich.

– Najważniejszym zadaniem dla polskiej weterynarii i służb jest ustalenie przyczyn, w jaki sposób i kto doprowadził do pojawienia się ogniska ASF na terenie powiatu kaliskiego – podkreślił główny lekarz weterynarii. – To sytuacja kuriozalna, bowiem nie było przypadków padłych dzików, u których stwierdzono zakażenie wirusem ASF w tym regionie.

Wojewoda wielkopolski, zgodnie z zaleceniami głównego lekarza weterynarii, ma przeprowadzić we współpracy ze służbami weterynaryjnymi ponowną akcję informacyjno-szkoleniową dla rolników. Ich celem jest ochrona i podniesienie standardów bioasekuracji. Do ich poprowadzenia zaproszone zostaną ośrodki doradztwa rolniczego oraz wielkopolską izbę rolniczą.

– Gwarantuję, że wspólne działania wszystkich służb będą koncentrowały się na zabezpieczeniu tego regionu przed rozprzestrzenianiem się ASF, a wydane rekomendacje zostaną jak najszybciej zrealizowane – deklarował wojewoda Łukasz Mikołajczyk.

Aktualnie, jak poinformował Andrzej Żarnecki, wojewódzki lekarz weterynarii, dokonano zabicia 131 świń w ognisku w gospodarstwie w miejscowości Łaszków, gmina Blizanów.

Prowadzone są dalsze działania inspekcji powiatowej związane z odkażeniem terenu, na miejscu też pracuje zespół dochodzeń epizootycznych przy głównym lekarzu weterynarii. Inspekcja weterynaryjna dokona pobrań próbek z gospodarstw kontaktowych oraz znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie ogniska.

Wojewoda wielkopolski wyda rozporządzenie określające obszar zakażony oraz zagrożony w promieniu 10 km wokół ogniska. Jego wprowadzenie narzuca ograniczania w sprzedaży świń, ich transporcie, nakłada też obowiązki dotyczące bioasekuracji.

W ubiegłym roku w całym kraju odnotowano 48 ognisk ASF, ale żadne nie wystąpiło w Wielkopolsce. W 21 przypadkach odmówiono wypłaty odszkodowań z uwagi na chociażby złe zarządzenie personelem, czy nieprzestrzeganie zasad bioasekuracji. Od początku roku w Wielkopolsce do tej pory stwierdzono 5 ognisk ASF. Wygaszono 2 ogniska ASF.

WUW, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze