Wielkopolska: ASF nie odpuszcza. Kolejne gminy w strefie czerwonej

świnie fot. Viviane6276, pixabay

Gminy powiatów nowotomyskiego i szamotulskiego zostały objęte czerwoną strefą ze względu na wystąpienie afrykańskiego pomoru świń w powiecie szamotulskim w stadzie liczącym 9 świń.

Wystąpienie ASF stwierdzono 27 lipca i jak podaje portal „Farmer”, z tego powodu okoliczne gminy zostały włączone do strefy czerwonej.

W powiecie szamotulskim to ta część gminy Pniewy, która nie włączona wcześniej, część gminy Duszniki położona na północ od A2 oraz na zachód od linii Ceradz Kościelny – Grzebienisko – Wierzeja – Wilkowo, część gminy Kaźmierz na zachód od rzeki Sarny, część gminy Ostroróg na południe od drogi nr 184 do skrzyżowania z drogą nr 116 oraz drogi nr 116, część gminy Szamotuły na zachód od rzeki Sarny do przecięcia z drogą nr 184 oraz na zachód od drogi r 184. Natomiast w powiecie nowotomyskim to cały teren gminy Kuślin.

Jak podkreśla „Farmer”, na razie wykryto pojedyncze ogniskiem pomoru, więc jeśli choroba nie pojawi się w innych gospodarstwach, to władze będą mogły już jesienią wystąpić o zniesienie strefy.