Wielkopolska: Aneksy do umów z NFZ podpisane. Przez wszystkie przychodnie

for. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że wszystkie przychodnie lekarzy rodzinnych w regionie zdecydowały się podpisać aneksy przedłużające umowy z NFZ. Żaden pacjent nie będzie więc miał problemów z wizytą u lekarza rodzinnego.

Aneksy otrzymały te przychodnie lekarzy rodzinnych, których umowy obejmowały okres do końca tego roku – na początku grudnia zostały do nich przesłane aneksy wydłużające ten czas o 27 miesięcy. Jednak koniec roku się zbliżał, a część poradni nie podpisała aneksów i nie wiadomo było, jak będzie wyglądała pomoc medyczna dla pacjentów od 1 stycznia. Dlatego NFZ podjął dodatkowe działania – jak poinformował 27 grudnia – by zapewnić pacjentom dostęp do lekarza rodzinnego w nowym roku.

– Wtedy otrzymaliśmy informację, że lekarze, których umowy wygasają z końcem tego roku, są skłonni podpisać aneksy przedłużające je na czas nieokreślony, na co przystaliśmy – informuje Agnieszka Pachciarz, dyrektorka wielkopolskiego oddziału NFZ. – Było to rozwiązanie, o które fundusz zabiegał od kilku lat i które zaproponował podmiotom również w październiku tego roku. Nie zostało ono zaakceptowane przez lekarzy rodzinnych i tylko niewiele ponad 30 przychodni zdecydowało się wtedy na bezterminowe umowy. W tej chwili ponad 90 procent umów lekarskich w podstawowej opiece zdrowotnej w Wielkopolsce to umowy na czas nieokreślony.

Według Agnieszki Pachciarz taka forma jest bardziej korzystna zarówno dla pacjentów, jak i dla NFZ.
– To rozwiązanie daje większe bezpieczeństwo i pozwala uniknąć stresu związanego z niepewnością, czy dana przychodnia podpisze umowę na kolejny okres – wyjaśnia dyrektorka. – Umowy na czas nieokreślony pozwalają także uniknąć corocznych formalności związanych z ich przedłużaniem. Daje to obecnie przestrzeń i czas do zajęcia się innymi sprawami związanymi z podstawową opieką zdrowotną, które sygnalizują nam pacjenci. Jest to tym bardziej ważne w obliczu wyzwań ostatnich dni związanych z wysoką zachorowalnością na choroby infekcyjne, kiedy duża liczba pacjentów szuka pomocy w szpitalach i gabinetach lekarzy rodzinnych.

Podziel się:

Ostatnio dodane: