Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Wielkopolska: 17 nowych punktów testów na obecność koronawirusa

W minionym tygodniu w Wielkopolsce zostało otwartych 17 nowych punktów pobrań wymazów do testów PCR w kierunku covid-19 – poinformował wielkopolski oddział NFZ. Obecnie w regionie jest więc 65 punktów pobrań.

W poniedziałek, 7 lutego działalność rozpoczną dwa kolejne punkty pobrań, a punkt w Tarnowie Podgórnym będzie czynny całodobowo.

W ciągu ostatniego tygodnia dodatkowe punkty pobrań pojawiły się w: Kaliszu przy ul. Dobrzeckiej 57, Wrześni przy ul. Gnieźnieńskiej 10A/7, Wągrowcu przy ul. Kolejowej 2, Skórzewie przy ul. Poznańskiej 7, Koninie przy ul. Poznańskiej 176, Kościanie przy ul. Nacławskiej 84, Słupcy przy ul. Ratajczaka 3a/1 oraz Pleszewie przy ul. Sportowej 4 (Amfiteatr).

Pozostałych 9 punktów powstało w Poznaniu: przy ul. Rokietnickiej 8, przy ul. Obornickiej 227, przy ul. Marcelińskiej 98/303, przy ul. Katowickiej 89a/101, na os. Batorego 17c, przy ul. Sczanieckiej 8b, przy ul. Stróżyńskiego 11/34, przy ul. Juraszów 7-19 oraz przy ul. Braniewskiej 20.

Dwa nowe punkty pobrań rozpoczną działalność w poniedziałek przy ul. Bukowskiej 177 oraz Hercena 4 w Poznaniu Najwięcej punktów pobrań znajduje się właśnie w stolicy Wielkopolski. Łącznie z otwieranymi w poniedziałek będzie ich 23. Aktualną listę punktów pobrań do testów PCR w kierunku covid-19 można znaleźć na stronie wielkopolskiego NFZ.

By wykonać test PCR w kierunku covid-19 finansowany przez NFZ konieczne jest posiadanie skierowania, jednak w przypadku gorszego samopoczucia jego otrzymanie i wykonanie testu nie stanowi problemu także w weekendy.

– Skierowanie możemy dostać na kilka sposobów – przypomina Marta Żbikowska-Cieśla, rzeczniczka prasowa wielkopolskiego NFZ. – Może je wystawić m.in. lekarz rodzinny, lekarz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (tzw. wieczorynki), a także lekarz nieposiadający umowy z NFZ. Zlecenie na test możemy otrzymać również w trakcie teleporady, np. korzystając z Teleplatformy Pierwszego Kontaktu. Istnieje też opcja samodzielnego wystawienia sobie skierowania korzystając z formularza online dostępnego na stronie Pacjent.gov.pl. Na tej platformie możemy także wystawić skierowanie dla swojego dziecka. Warunkiem skorzystania z niej jest jednak posiadanie Profilu Zaufanego.

Trzeba pamiętać o tym, że pacjent po wystawieniu zlecenia na test PCR automatycznie trafia na kwarantannę. Jest z niej zwolniony jedynie na czas dotarcia i powrotu z punktu pobrań wymazów. Negatywny wynik testu zwalnia go z kwarantanny, a pozytywny – zamienia kwarantannę w 10-dniową izolację.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Choć nie jest to wymagane, warto przed udaniem się na test skontaktować się telefonicznie z wybranym punktem pobrań.

Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy: spożywać posiłków i napojów, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków oraz palić papierosów.

Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP oraz (co jest najnowszą możliwością) za pomocą formularza online dostępnego na stronie aplikacje.gov.pl. W przypadku skorzystania z tej ostatniej opcji nie jest wymagane korzystanie z Profilu Zaufanego.

– Wynik jest widoczny także dla lekarza rodzinnego – zwraca uwagę rzeczniczka. – O wyniku badania może więc poinformować również przychodnia POZ albo laboratorium, które przeprowadzało badanie. Niektóre z nich dysponują własnym systemem informatycznym i w chwili pobrania wymazu pracownicy punktu informują, jak się do niego zalogować.

Warto też wiedzieć, że test można wykonać także bez skierowania – możliwe jest wykonanie szybkiego testu antygenowego w aptece, punkcie pobrań lub w tym laboratorium, które oferuje takie rozwiązanie. Na jego wynik czeka się około 15 minut i należy pamiętać, że każdy wynik jest odnotowywany w systemie. Jeśli więc będzie pozytywny, osobę, która wykonała test, czeka 10-dniowa izolacja.

Na dziś chęć wykonywania testów antygenowych w Wielkopolsce deklarują 34 apteki i sześć mobilnych punktów pobrań, z których 3 mieszczą się w Poznaniu. Bezpłatne dla pacjentów testy antygenowe wykonywane są również w 3 laboratoriach.

Źródło: NFZ
Strona głównaPoznańWielkopolska: 17 nowych punktów testów na obecność koronawirusa