Wełna pałac fot. Sławek Wąchała

Wielkopolska: 1,5 mln zł na remont zabytków w regionie

Pałac w Wełnie, bazylika w Gostyniu czy wiatrak w Sulmierzycach. 72 wielkopolskie zabytki otrzymają od samorządu województwa łącznie 1,5 mln zł na remonty i konserwacje.

Nabór wniosków o dotacje na prace przy zabytkach prowadził Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. W odpowiedzi na ogłoszenie konkursowe do początku marca wpłynęło 135 wniosków, na łączną kwotę prawie 13 mln zł. Wśród nich znalazło się 26 ofert złożonych przez samorządy, 10 przez osoby prywatne oraz 79 wniosków złożonych przez kościelne osoby prawne.

– W poniedziałek, na wniosek zarządu województwa, sejmik podjął decyzję o udzieleniu dotacji 72 podmiotom na łączną kwotę 1,5 mln zł – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

W puli znalazło się 60 podmiotów niezaliczanych do sektora finansów publicznych, które otrzymały dofinansowanie na łączną kwotę blisko 1,2 mln zł, oraz 12 podmiotów zaliczanych do sektora finansów publicznych na łączną kwotę ponad 320 tys. zł.

Wśród dofinansowanych zadań znalazła się między innymi Kongregacja Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze, XVIII-wieczny barokowy Zespół klasztorny, która otrzymała wsparcie na IV etap konserwacji prezbiterium Bazyliki Świętogórskiej (50 tys. zł).

Dzięki dofinansowaniu odbędzie się też I etap remontu pałacu w Wełnie (dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł), Szpitala Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (50 tys. zł), czy remont zabytkowego wiatraka koźlaka Jakub w Sulmierzycach (20 tys. zł).

– Środki te pozwolą na wymianę elementów dachów, okien i drzwi, renowację tynków i posadzek, czy założenie nowych instalacji elektrycznych – tłumaczy Marek Woźniak.

Przypomnijmy, że samorząd województwa od lat regularnie udziela dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach. Dzięki nim dawną świetność odzyskują pałace, kościoły, wiatraki a także obrazy, rzeźby i ołtarze. Wśród dofinansowywanych obiektów dużą część stanowią również te mniej znane zabytki.

UMWW

5 1 vote
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze