Kompania honorowa 12 Wielkopolskiej brygady WOT fot. DWOT

Wielkopolscy terytorialsi na centralnych obchodach setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Kompania honorowa 12 Wielkopolskiej brygady WOT reprezentowała wszystkich terytorialsów w kraju na obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej.

15 sierpnia jest dniem szczególnym dla wszystkich żołnierzy Wojska Polskiego. Dla żołnierzy WOT był nie tylko ważnym ze względu na setną rocznice zwycięstwa nad bolszewikami ale także ze tego względu na to, że po raz pierwszy żołnierze mogli reprezentować cała swoją formację na uroczystych obchodach święta Wojska Polskiego w Warszawie.

Tego szczególnego zaszczytu dostąpili terytorialsi z Wielkopolski właśnie dlatego, że w ich szeregach służy kilku żołnierzy, którzy posiadają bardzo cenne doświadczenie służby w pułku reprezentacyjnym Wojska Polskiego. To właśnie te umiejętności i wiedzę wykorzystali stając się instruktorami dla tych młodych żołnierzy, którzy pojęli szczególne wyzwanie.

Codziennie wiele godziny spędzali na placu musztry i ćwiczyli wiele trudnych elementów by właśnie w tym szczególnym dniu móc z dumą zaprezentować się wszystkim Polakom na placu Piłsudskiego i przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Litry wylanego potu, otarcia i treningi po 12 godzin dziennie to przez kilka tygodni była codzienność dla żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Pierwszy sprawdzian kompania honorowa z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej przeszła w dniu objęcia przez Prezydenta Andrzeja Dudę zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi a efekty kolejnych treningów żołnierze – ochotnicy z Wielkopolski zaprezentowali 15 sierpnia w dniu święta Wojska Polskiego.

– Treningi były bardzo intensywne i wymagające, codziennie żołnierze ćwiczyli po 12 godzin dziennie – mówi instruktor musztry kpr. Artur Dzierżak z 12 WBOT a wcześniej żołnierz pułku reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – Do tego dochodziła wysoka temperatura, broń, ciężkie podkute buty i pot spływający po plecach. W szeregach pododdziału honorowego znajdują się ludzie z silna motywacją, przekonaniem i poczuciem patriotyzmu. Oni naprawdę chcą to robić i czują ogromną dumę i satysfakcję z tego że mogą reprezentować WOT na tak szczególnej uroczystości.

Ci, którzy podjęli to wyzwanie, dostąpili zaszczytu reprezentowania wszystkich terytorialsów w kraju.
– To dla mnie wielki honor, że to właśnie sztandar z 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz że żołnierze z dowodzonej przeze mnie jednostki dostąpili zaszczytu reprezentowania na tak szczególnej uroczystości całych Wojsk Obrony Terytorialnej – powiedział dowódca wielkopolskich terytorialsów płk Rafał Miernik. – To niezwykle budujące, jak dzięki niesamowitemu zaangażowaniu i motywacji w dość krótkim czasie udało się osiągnąć tak dobry efekt i z dumą pokazać się całemu polskiemu społeczeństwu. Chylę czoła przed tym żołnierzami i dziękuje im za godne reprezentowanie jednostki.

W treningach i uroczystościach udział wzięło 52 żołnierzy WOT z Wielkopolski w tym 17 kobiet, które nadal dość rzadko pełnią służbę w oddziałach honorowych. Żołnierze udali się do Warszawy ze sztandarem jednostki który brygada otrzymała 26 stycznia 2020 r. z rąk Ministra Mariusza Błaszczaka na placu Wolności w Poznaniu.

DWOT, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze