Weekend w Poznaniu. Co robić w weekend w Poznaniu? 20, 21 i 22 września 2019

Stary Rynek fot. Karolina Adamska
Mnóstwo wydarzeń. Poznaniacy w ten weekend nie będą mogli narzekać na nudę. Zobacz co robić w weekend 20, 21 i 22 września 2019.
Piątek 20 września 2019
Poznański Festiwal Kryminału Granda
20 września @ 15:30 – 22 września @ 18:30

Granda to nietypowy festiwal. Nawet jak na kryminał, który w Poznaniu ma wyjątkowo mocną reprezentację. Bo przecież i Ryszard Ćwirlej, i Piotr Bojarski, i Joanna Opiat-Bojarska, i Joanna Jodełka, i Michał Larek, i Przemysław Garczyński – wszyscy są z Poznania.

A dlaczego nietypowy? Atmosfera Grandy jest w pełni profesjonalna, w końcu to Poznań, jednak nie pozbawiona sporej dozy luzu i elementów zaskakujących. Na przykład – jak piszą twórcy festiwalu – tegoroczny program Grandy jest gęsty jak dobra grochówka. Pisarze, skądinąd poważni przecież i wykształceni ludzie, zapraszają na festiwal w sposób absolutnie niepoważny i absolutnie uroczy. Zobaczcie tylko filmy! A jeszcze grożą, jak Robert Małecki i Marcel Woźniak: naGRANDzimy!

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć tutaj.

Hip-Hop DLA GAJU | RR Brygada, Kowall + Goście | KontenerART
20 września @ 16:00 – 21 września @ 02:00

HIP-HOP dla GAJU” to seria imprez o wiadomym brzmieniu, które mają za zadanie propagować tę kulturę przy okazji pomagając tym którzy tego potrzebują.

Edycja druga tego cyklu imprez odbędzie się na poznańskich KontenerART.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

„Hamlet / Гамлет” reż. Maja Kleczewska
20 września @ 18:00 – 20:30

Dwudziesty wiek skończył się na dobre, a jego lekcję zapomniano. Potrzebujemy nowych narzędzi, aby opisać współczesność. Hamlet, grany przez ukraińskiego aktora Romana Lutsky’iego pyta o możliwość Nowego Człowieka na gruzach obalonych idei i autorytetów. Hamlet prowadzi, tu i teraz, międzypokoleniowy i międzykulturowy dialog.

„Hamlet” nie jest widowiskiem. „Hamlet” jest akcją.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

RAU i Proseko w Poznaniu!
20 września @ 19:00 – 22:00

Rau Performance ostatni raz zagra w Poznaniu z albumem Mistrz Sztuki! Na koncercie pojawi się przekrój utworów ze wszystkich wydawnictw rapera, a także niepublikowane wcześniej utwory.

Oprócz RAU wystąpi Proseko.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Dziewczyny opisują świat / Jakubczak / 20 IX / 19:00
20 września @ 19:00 – 20:00

„Dziewczyny opisują świat” to spektakl opowiadający o tworzeniu się kobiecego podmiotu i różnych modelach kobiecości funkcjonujących i przekazywanych przez pokolenia polskich kobiet. Traktując dar i spotkanie jako metody twórcze, artystka punktem wyjścia uczyniła podarowane jej dziewczyńskie pamiętniki oraz serię spotkań, dyskusji i warsztatów z dziewczynami i młodymi kobietami wokół zebranej kolekcji zapisków. Bezpośrednio zapisane doświadczenia dorastania stały się podstawą dla opowieści o świecie widzianym z perspektywy kształtującego się kobiecego podmiotu. Surowość, witalność, niezgrabność, szczerość, nadmiar emocji, ale też humor – dziewczyńska energia przeniesiona z kart pamiętników w przestrzeń teatru.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Lech Poznań – Jagiellonia Białystok
20 września @ 20:30 – 22:30

Lech Poznań zmierzy się dzisiaj na własnym stadionie z Jagiellonią Białystok prowadzoną przez Ireneusza Mamrota. Ostatnie dwa spotkania podopiecznych Dariusza Żurawia w PKO Ekstraklasie kończyły się porażkami, więc kibice bardzo liczą na przerwanie złej passy i wreszcie nawiązywanie do czołówki, bo rywale powolutku zaczynają Lechowi odjeżdżać. Po porażkach odpowiednio z Cracovią i Lechią jest więcej pytań niż odpowiedzi, jeśli mowa o stylu “Kolejorza”, postawie bramkarza czy defensywy oraz skuteczności w ofensywie.

Zapowiedź meczu można znaleźć tutaj.

Monoteism #9: Fünfte Strasse | Tama
20 września @ 23:00 – 21 września @ 06:00

Fünfte Strasse to projekt tworzony przez Michała Wolskiego i Błażeja Malinowskiego, muzyków, DJ-ów, dziennikarzy radiowych i animatorów kultury. Początkowo cykl imprez organizowanych pod tą właśnie nazwą, następnie audycja radiowa poświęcona muzyce techno i wszelkim eksperymentom związanym z tym właśnie gatunkiem, a także kolektyw muzyczny, którego specjalnością są sety B2B.

Program „Fünfte Strasse” jest nadawany nieprzerwanie od 2010 roku na antenie Radio Kampus. W jego ramach, podczas blisko dekady aktywności, gościli niezliczeni muzycy oraz DJ-e, prezentując swoją twórczość oraz selekcję muzyczną. Fünfte Strasse jest projektem kuratorskim, którego celem jest prezentowanie najróżniejszych i najciekawszych, zdaniem autorów, kierunków muzyki techno „i okolic”.

Sobota 21 września 2019

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

6. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci w Kinie Muza!
21 września @ 10:00 – 21:00

To już po raz szósty, między 21 a 29 września, odbędzie się w Kinie Muza Międzynarodowy Festiwal Filmowy Kino Dzieci – filmowe święto dla młodych i najmłodszych widzów. Przez dziewięć dni w 22 miastach i 23 kinach – również w naszej Muzie! – wraz ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty zaprosimy najmłodszych widzów na spotkanie z filmami z całego świata. A wiele z nich po raz pierwszy zostanie zaprezentowanych w Polsce.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sprzątanie Wildy edycja 2019
21 września @ 10:00 – 12:00

W programie 3 trasy:
1. “zielona” – wzdłuż pasów zieleni przy ul. Górna Wilda, Niedziałkowskiego, Przemysłowa
2. “zapomniana” – dookoła terenu dawnej samochodówki – wzdłuż ulic 28 Czerwca, św.Jerzego i Wierzbięcice
3. “szkolna” – chodniki i pasy zieleni na trasie ul. Różana – Spadzista – Górna Wilda – Głęboka – Dolna Wilda – Olimpijska; tą trasą przejdą uczniowie Szkoły Podstawowej nr 42, którzy zgłaszają swój akces w szkole u pani dyrektor Katarzyny Błaszczyk; zbiórka tej grupy o godz, 10.00 pod szkołą

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Sprzątanie Sołacza
21 września @ 10:30 – 18:00

Przed nami 26. edycja akcji proekologicznej “Sprzątanie Świata – Polska 2019”, która w tym roku odbędzie się pod hasłem: “Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy! W tym roku posprzątam mój kawałek Polski!”

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Nieznany Ratusz / Ratusz jako znak reklamowy
21 września @ 11:00 – 13:00

Jakie tajemnice kryją przekazy ikonograficzne pokazujące Ratusz? O tym, jak zmieniał się ten najważniejszy budynek w mieście i co można wyczytać z jego wizerunków utrwalonych na dawnych grafikach, obrazach, rysunkach i fotografiach.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Śpiewać każdy może! – warsztaty wokalne
21 września @ 12:00 – 13:30

Śpiewasz pod prysznicem, na rowerze, w windzie czy parku albo lesie? A może masz na koncie przygodę ze śpiewaniem do której chcesz wrócić?

Otwórz się na śpiew i muzykę pod okiem i uchem wykwalifikowanego eksperta! Zapraszamy na warsztaty wokalne prowadzone przez doświadczonego dyrygenta chóralnego.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Hip Hop Fever 2 / Poznań / Hala Arena
21 września @ 17:00

Peja, główny organizator i pomysłodawca, znów zaprasza na prawdziwą muzyczną ucztę!

Te wydarzenia są swego rodzaju kontynuacją Terrorym Fever, który pięciokrotnie w latach 2010-2015 znajdował się w kalendarzu najważniejszych imprez hip-hopowych w Polsce.

HIP HOP FEVER 2 jest obowiązkową pozycją dla wszystkich fanów rapu, ponieważ do stolicy Wielkopolski zjadą się naprawdę duzi gracze. Nikomu nie trzeba przedstawiać Hemp Gru, Lukasyno, Piha, Young Igiego czy Kaz Bałagane, a to nie koniec! Poznańską scenę rozpalą także Patokalipsa, Azyl, Blokkmonsta, Jongmen, Logo Dzielnicy, Kaczor BRS, Kobra, Gandzior, Respo & Upojeni, Bandura & Hellfield oraz Lasio Companija. Na całością czuwają DVJ. RINK i Danek, oraz gospodarz – Peja w towarzystwie RPS BAND – u!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Noc Świątyń w Poznaniu / Night of the Temples
21 września @ 17:00 – 23:59

Noc Świątyń to wydarzenie adresowane do wszystkich, którzy chcą poznać różne religie i wyznania.

Tylko podczas tej jednej nocy w roku swoje drzwi otwierają świątynie, miejsca spotkań i modlitwy, a na odwiedzających czekają wyznawczynie i wyznawcy, którzy chętnie opowiedzą o swojej wierze oraz jak wyglądają ich praktyki duchowe i religijne. Tegoroczna edycja to dobra okazja do odwiedzenia ponad 50 niezwykłych budowli i miejsc kultu w 6 polskich miastach!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Znak Pokoju w Poznaniu
21 września @ 18:00 – 22:00

Święty spokój czy święty pokój? Czego pragnie nasze serce? Wojna przynosi cierpienie niewinnych ludzi, zniszczenie, sieje terror. Czy chcemy świata bez wojen? Wierzymy w to, że dla każdego z nas jest to pytanie retoryczne. Pokój jest stanem, o który trzeba walczyć, ale walka ta odbywa się przede wszystkim w naszych sercach i nigdy przeciw drugiemu człowiekowi, bo przecież „jesteśmy braćmi, choć jesteśmy różni”, co wielokrotnie podkreśla papież Franciszek.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Koncert Orkiestry Prowincjonalnej / Park(ing) Day Poznań
21 września @ 18:00 – 19:00

Orkiestra Prowincjonalna to kwartet nietypowy, który tworzą profesjonalni muzycy grający na niecodziennym instrumentarium: od tuby, perkusji, banjolele, trąbki przez śpiew, dziecięce dzwonki, megafon i wiertarkę, po tłuczone szkło.

Utwory grane przez orkiestrę, to – poza kilkoma wyjątkami – własny repertuar. A jeśli muzycy sięgają już po twórczość innych poetów i kompozytorów, to są to wybory niebanalne, refleksyjne albo/i żartobliwe. Każda opracowana przez nich piosenka zyskuje nowy wymiar: czasem słowiański, czasem bałkański, a czasem… podwórkowy.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Paweł Reszela | Stand-up Poznańska Scena Komediowa
21 września @ 19:00 – 21:00

Pierwszy gość specjalny Poznańskiej Sceny Komediowej – Paweł Reszela – Stand-Up Comedy! Przygotujcie się na najzabawniejszy wieczór. Na dokładkę zobaczycie również, Adam Kałużny Stand Up – Podobno oraz Łukasz Kociszewski StandUp & NieTylko!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Drugi Międzynarodowy Festiwal Iluzji 52 / 14-22.09.19 / Poznań
21 września @ 20:00 – 22:00

Podczas dwóch wrześniowych weekendów pokażemy sztukę iluzji w dwóch różnych odsłonach – ulicznej i teatralnej. „W tym roku postanowiliśmy rozszerzyć formułę wydarzenia o program iluzji ulicznej – 52 street. Pragniemy wyjść do widza, przenieść magię z desek teatru na ulicę, by jak najwięcej osób mogło doświadczyć czym jest iluzja.” – komentuje Piotr Maciantowicz, główny koordynator wydarzenia.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Festiwal Designu i Kreatywności dla Dzieci
21 września @ 10:00 – 22 września @ 17:00

Zajęcia Praktyczno – Techniczne, wystawa w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu, warsztaty projektowe, bawialnia edukacyjna dla najmłodszych, spektakle Studia Teatralnego Blum i kiermasz dobrze zaprojektowanych przedmiotów – przed nami 2 dni pełne kreatywnych zajęć dla dzieci!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Saturday For Future | Impreza Dla Klimatu na KontenerArt
21 września @ 18:00 – 22 września @ 00:00

W sobotę 21.09 zapraszamy was na serię koncertów dla klimatu! Jest to pierwszy taki event w Polsce, w którym siedem różnych ekip gra w tak wyjątkowej sprawie.

LINE-UP:
18:30 Gluten
19:00 Khivju
19:30 The Good Talk
20:00 Project Novy Bassment

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Niedziela 22 września 2019
Wystawa litopsów i innych sukulentów Afryki
22 września @ 09:00 – 16:00

Na wystawie prezentowane będą liczne gatunki “żywych kamieni” oraz inne sukulenty min. z rodzajów aloes. haworsja i gasteria.
Wystawie towarzyszyć będzie kiermasz roślin. Odbywać się będzie również promocja książki “Uprawa litopsów i innych żywych kamieni”.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Król Lear z Ianem McKellenem | w kinie Rialto
22 września @ 15:00 – 18:30

Gratka dla miłośników Szekspira i dobrego aktorstwa: “Król Lear” z Ianem McKellenem w roli głównej, retransmisja spektaklu NT Live z 27.09.2018!

Uważany przez wielu znawców za najlepszą tragedię, jaką kiedykolwiek napisano, „Król Lear” Williama Szekspira ukazuje dramat starzejących się ojców odrzuconych przez własne dzieci, ale i w zaślepieniu odtrącających tych, którzy naprawdę ich kochają.

Autor zaczerpnął osnowę sztuki z dawnych kronik historycznych i sztuki teatralnej obecnej na scenach w jego czasach, zmienił jednak rozłożenie akcentów dramaturgicznych i zdecydował się na tragiczne zakończenie. Lear, mityczny król Brytanii, postanawia obdzielić swymi dobrami trzy córki: Gonerylę, Reganę i Kordelię. Lear rozdziela przywileje według deklarowanej miłości do niego, więc gdy prostolinijna Kordelia nie ściga się z siostrami w pochlebstwach, zostaje wydziedziczona. Wkrótce okrutny los, jak to bywa u Szekspira, pokaże, kto kochał najbardziej… Dramat w równym stopniu pokazuje upadek wielkości króla, który musi stać się zwykłym człowiekiem, jak i upadek człowieka, który przybity nawałem nieszczęść osuwa się w szaleństwo. Zakończenie przynosi tylko śmierć i gorycz.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Arszenik i koronki / na motywach sztuki J.Kesselringa / Granda
22 września @ 18:00 – 19:30

Trzy urocze staruszki trzymają w swoich kufrach koronki i arszenik a czasem też i zwłoki ludzi, którym ulżyły, skracając ich smutne samotne życie zatrutym winkiem. Pewnego dnia przeszkadza im w ich zwykłych praktykach tłum krewnych i obcych wałęsających się po domu.

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

4 PORY W ROKU – Speaking Concert – Poznań
22 września @ 19:00 – 22:00

W koncercie omawiamy niecodzienne okoliczności powstania Czterech Pór Roku, jednego z największych i najważniejszych przebojów wszech czasów, uwielbianego zwłaszcza przez tych, którym bliskie są cechy klimatu umiarkowanego.

Przedstawiamy też postać Antonio Vivaldiego oraz funkcje, jakie sprawował w Wenecji. Wyjaśniamy tu między innymi dlaczego nie ma nic podejrzanego w tym, że wiele utworów zadedykował nieletnim.

Ukazujemy imponującą różnorodność obszarów działań i niespodziewanych talentów włoskiego kompozytora i sensacyjne epizody z jego życia – wszystko po to, by udowodnić, że Antonio V., podejmując rozliczne twórcze aktywności, był nieszablonowy i wyjątkowo zarazem efektywny!

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Hanna Banaszak
22 września @ 20:00 – 23:00

Artystka wykonuje standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej, jaki i piosenki poetyckie oraz przeboje kabaretowe. Rodowita poznanianka zadebiutowała w roku 1976 w konkursie Młode Talenty, Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła trzecie miejsce w konkursie Lubelskich Spotkań Wokalistów Jazzowych. Wtedy też rozpoczęła współpracę z zespołem Sami Swoi. Na początku lat 80. postawiła na karierę solową. Współpracowała m.in. z Jeremim Przyborą, Jerzy Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Do ważniejszych należą: „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy „Zanim będziesz u brzegu” – spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem. Obecnie nadal współpracuje z czołówką polskich twórców. Należą do nich: Jerzy Satanowski, Jan „Kanty” Pawluśkiewicz, Janusz Strobel, Zbigniew Preisner oraz Józef Baran

Więcej informacji można znaleźć tutaj.

To tylko część wydarzeń, która odbędzie się w weekend w Poznaniu. Całość można znaleźć tutaj.

mat. pras. / op. AS

 

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: