Poznań: Mordercy, policjanci i cała banda pisarzy kryminałów. Po prostu Granda!

Robert Małecki, Marcel Woźniak - fot. Granda
Koniec września to czas na kryminał. To znaczy, że zaczyna się Poznański Festiwal Kryminału Granda. Remigiusz Mróz, Marcel Woźniak, Katarzyna Puzyńska, Robert Małecki i gość specjalny – sam Stefan Ahnhem – przyjadą do Poznania!

Granda to nietypowy festiwal. Nawet jak na kryminał, który w Poznaniu ma wyjątkowo mocną reprezentację. Bo przecież i Ryszard Ćwirlej, i Piotr Bojarski, i Joanna Opiat-Bojarska, i Joanna Jodełka, i Michał Larek, i Przemysław Garczyński – wszyscy są z Poznania.

A dlaczego nietypowy? Atmosfera Grandy jest w pełni profesjonalna, w końcu to Poznań, jednak nie pozbawiona sporej dozy luzu i elementów zaskakujących. Na przykład – jak piszą twórcy festiwalu – tegoroczny program Grandy jest gęsty jak dobra grochówka. Pisarze, skądinąd poważni przecież i wykształceni ludzie, zapraszają na festiwal w sposób absolutnie niepoważny i absolutnie uroczy. Zobaczcie tylko filmy! A jeszcze grożą, jak Robert Małecki i Marcel Woźniak: naGRANDzimy!

Na takim festiwalu na pewno nie będzie się można nudzić i na pewno nawet wybitni fachowcy znajdą coś, co ich zaciekawi, zachwyci i zaintryguje. Oczywiście będą spotkania z pisarzami, aczkolwiek ich forma niejednokrotnie może być pewnym zaskoczeniem. Bo na wielu spotkaniach nie będą mówili o sobie i swoich książkach, ale wspólnie z prowadzącymi roztrząsali intrygujące problemy warsztatu, zawiłości zbrodni, twórczych pomysłów i słynnych zbrodni w historii. To daje fascynujące efekty i warto się wybrać na chociaż jedno z tych spotkań.

Będą też goście zajmujący się zbrodnią równie profesjonalnie, ale od innej strony: specjaliści z Uniwersytetu SWPS, zajmujący się na przykład psychologią zbrodni, którzy potrafią rewelacyjnie opowiadać o swoich doświadczeniach zawodowych. pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej – tu już samo miejsce pracy wystarcza za rekomendację. Będzie też Stacja Sensacja, czyli wiele wydarzeń towarzyszących festiwalowi, podczas których okazuje się, że kryminał jest dosłownie wszędzie. W tym roku miłośników Grandy czeka szczególna gratka, bowiem z okazji 100-lecia Polskiej Policji także policjanci zdradzą kilka swoich sekretów i doświadczeń, także tych technicznych i sprzętowych. A wiadomo, że z przyczyn oczywistych nie jest łatwo ich na to namówić…

Będą też konkursy: zostanie wręczona nagroda Czarnego Kapelusza za najciekawszą osobowość literacką minionego roku – kryminalną, oczywiście. Nagrodę otrzyma też zwycięzca konkursu literackiego „Stulecie polskiego kryminału” – w jury zasiadali między innymi Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej oraz Wojciech Chmielarz.

Gości zagranicznych będzie w tym roku dwoje: szwedzki pisarz i scenopisarz Stefan Ahnhem oraz Jenny Blackhurst, młoda gwiazda brytyjskiego kryminału, autorka takich powieści jak „Zanim pozwolę ci wejść”.

I już wiadomo, że wszystkie te atrakcje na pewno nie zmieściłyby się w Pawilonie, w którym Granda odbywała się przez poprzednie lata. Zwłaszcza że trzeba przecież jeszcze doliczyć kiermasz kryminałów, na którym wystawią się wszystkie liczące sie wydawnictwa zajmujące się tą literaturą i to w dodatku w okazyjnych cenach. Dlatego w tym roku Granda odbywa się w DS Hanka przy Al. Niepodległości oraz w Auli Artis SWPS.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest bezpłatny – jedynie na niektóre mogą obowiązywać wejściówki. już teraz na kilka spotkań brak wolnych miejsc, ale zawsze można liczyć na to, że w ostatniej chwili ktoś zrezygnuje…

Granda ma swój program dla najmłodszych, którzy chcieliby się sprawdzić w roli detektywów – ale niektóre wydarzenia z kolei są przeznaczone wyłącznie dla osób pełnoletnich ze względu na ich tematykę.

Oto ramowy program festiwalu:

PIĄTEK 20 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

15.30 JUBILEUSZOWE OTWARCIE FESTIWALU
16.00 Mróz bez ograniczeń. Anna Misztak rozmawia z Remigiuszem Mrozem
17.30 Przypadki seryjne i psychopatyczne. Przemysław Semczuk, Łukasz Wroński i Michał Larek w rozmowie z Błażejem Wandtke

19.00 W poszukiwaniu prawdy, którędy droga? Z Markiem Sekielskim i Arturem Nowakiem rozmawia Adam Górczewski
20.30 GRANDA 18+ Wykład dr Joanny Stojer-Polańskiej. Płacz, krzyk, zmowa milczenia. Granica (nie)przekraczalna czterech ścian, czyli o przemocy w rodzinie. Na spotkanie obowiązują zapisy.
21.30 GRANDA 18+ Wykład dra Tomasza Lewandowskiego Prawo do pornografii. Na spotkanie obowiązują zapisy.
PIĄTEK 20 WRZEŚNIA UNIWERSYTET SWPS, ul. Kutrzeby 10, sala 004

16.30 – 18.00 Polscy zabójcy – wódka i nóż – wykład Prof. dr hab.Teresy Gardockiej
Na spotkanie obowiązują zapisy.

SOBOTA 21 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

11.00 100 lat Uniwersytetu – studium przypadku. Uniwersyteckie sekrety zdradzać będą Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Piotr Bojarski i prof. Bogumiła Kaniewska.
12.00 Poza granicami zdrowych zmysłów. Spotkanie z Jenny Blackhurst. Rozmowę poprowadzi Gosia Sikorska.

13.30 Obyczajówka, czyli o granicach równouprawnienia. Literackimi i pozaliterackimi spostrzeżeniami podzielą się Joanna Opiat-Bojarska, Marta Guzowska, Katarzyna Puzyńska oraz Sylwia Chutnik

15.00 Razem czy osobno? O współtworzeniu literatury i nie tylko, rozmawiać będą Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Hanna Greń, Piotr Tarczyński oraz Przemysław Poznański.

16.30 Bezimienność nienawiści. Debiutujący pisarz, twórca profilu Zwierzenie Marcel Moss wraz z psychologiem Andrzejem Tucholskim i dziennikarką Magdą Rataj porozmawiają o hejcie w Internecie.

18.00 Kryminalna Szwecja. Spotkanie ze Stefanem Ahnhemem poprowadzi Wojciech Chmielarz
20.00 GALAKTYKA, CZYLI 3 GALE I JEDEN TORT, DS HANKA AL. NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

GALA PREMIER, czyli co nowego w kryminale. Książki zaprezentują: Przemysław Borkowski, Adrian Bednarek, Krzysztof Beśka, Piotr Borlik, Krzysztof Domaradzki, Robert Małecki, Marcel Moss, Agnieszka Pruska, Ewa Przydryga, Piotr Rogoża, Marcel Woźniak, Łukasz Wroński. Rozmowy z pisarzami poprowadzi Dariusz Milejczak
GALA WRĘCZENIA NAGRÓD “CZARNY KAPELUSZ”
GALA 5-lecia Festiwalu GRANDA

SOBOTA 21 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala owalna

10.30
Medycyna w służbie kryminalistyki – spotkanie i pokazy poprowadzą dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Monica Abreu-Głowacka oraz dr Julia Sobol z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – GRUPA I (Pokaz organizowany przez Zakład Medycyny Sądowej i Fundację GRANDA)
BRAK WOLNYCH MIEJSC

12.30
Medycyna w służbie kryminalistyki – spotkanie i pokazy poprowadzą dr Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, dr Monica Abreu-Głowacka oraz dr Julia Sobol z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu – GRUPA II (Pokaz organizowany przez Zakład Medycyny Sądowej i Fundację GRANDA)
BRAK WOLNYCH MIEJSC

15.30
Warsztaty pisarskie Maszyna Do Pisania Czarny charakter czy stróż prawa?
BRAK MIEJSC!

SOBOTA 21 WRZEŚNIA UNIWERSYTET SWPS, ul. Kutrzeby 10, sala 004 Na spotkania obowiązują zapisy.

11.00 -12.30 Gdy przekraczasz granice i stajesz się bestią – czyli kto i dlaczego trafia do Gostynina? – wykład dr Katarzyny Witkowskiej-Rozpary

13.00 – 14.30 Czy to normalne, że …? Granice i normy a seksualność człowieka, Paulina Trojanowska-Malinowska

NIEDZIELA 22 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala główna

09.30 Policja! Policja! (Rozwiązanie tajemnicy już niebawem)
11.00 100 LECIE POLSKIEJ POLICJI
Wizerunek policji w literaturze i filmie. Rozmowa z Robertem Małeckim, Leszkiem Koźmińskim i Mirosław Haniszewski

Konkurs na opowiadanie “Stulecie polskiego kryminału”. Ogłoszenie laureatów i wręczenie nagród.

12.30 Szpiedzy donoszą… O tym, kto kłamie w powieści szpiegowskiej, będą dyskutować: Marcin Faliński, Filip Hagenbeck oraz Piotr Niemczyk, a przechytrzyć ich spróbuje Marcel Woźniak

13.30 Włamywaczki. O życiu powieściowych bohaterek będą rozmawiać Piotr Borlik, Jędrzej Pasierski i Magda Stachula, dyskusję poprowadzi Justyna Zimna.
15.00 Pisarz z zawodu?! Krótka lekcja jak żyć z pisania i nie umrzeć głodu… Zajęcia poprowadzą: Wojciech Chmielarz, Jakub Ćwiek i Przemysław Borkowski, wizytację przeprowadzi Magdalena Sobczak.

16.30 Finisaż czyli sensacyjne spotkanie z wielką muzyką Grażyna Bacewicz w “Sidłach” kryminału – Zaprasza Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego
NIEDZIELA 22 WRZEŚNIA, DS HANKA AL.NIEPODLEGŁOŚCI 26 – Sala owalna

PROGRAM DLA DZIECI

godz. 09:30 – 11.00 MEDIA RODZINA zaprasza dzieci na film pt. OPERACJA CZŁOWIEK W CZERNI (film twórców słynnego Biura detektywistycznego Lassego i Mai)
godz. 11:00 – 12.00 Rozwijamy zmysł detektywa! – Warsztaty z pisarką Beatą Sarnowską (dla dzieci w wieku 7 – 11 lat)
godz. 12:00 – 13.00 Nasza Księgarnia zaprasza na rozwiązywanie zagadek z Detektywami z tajemniczej 5. Spotkanie z pisarką Martą Guzowską poprowadzi Natalia Szenrok-Brożyńska. (dla dzieci w wieku 7 – 11 lat)
godz. 13:00-14:00 ZAKAMARKI zapraszają na warsztaty inspirowane najnowszą książką z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai Tajemnica srebra – premiera! (dla dzieci w wieku 5-9 lat)

Festiwal Granda, el

Podziel się: