niedziela, 25 lutego, 2024

Ważna rocznica miejskiej komunikacji. Kto pamięta te autobusy?

Trudno w to uwierzyć, ale to już 14 lat temu, dokładnie 14 stycznia 2010 roku, ostatni raz na poznańskie ulice wyjechały autobusy marki Ikarus. Woziły pasażerów po mieście przez 30 lat!

MPK przypomniało o tej rocznicy, publikując też zdjęcie autobusu, który wielu poznaniaków do dziś darzy ogromnym sentymentem.
“W latach osiemdziesiątych wprowadziliśmy nowe autobusy marki Ikarus, zastępując wysłużone już Jelcze” – przypomina MPK. “Nowe jednostki szybko zdobyły dominującą pozycję w naszym taborze autobusowym, pełniąc niezawodnie swoją rolę przez kolejne trzy dekady. 14 stycznia 2010 roku stał się dniem, w którym ostatni raz wyjechały na trasę (liniowo), zamykając swój rozdział w historii naszego transportu publicznego”.

Pierwsza partia ikarusów liczyła 55, a pierwszy z nich wyruszył na trasę 29 czerwca 1981 roku jako autobus ówczesnej linii 82. Docelowo w Poznaniu było ich aż 200.

Zakończenie służby przez ikarusy odbyło się w wyjątkowo uroczystej oprawie – 16 stycznia 2010 roku autobusy zostały uroczyście pożegnane na placu Wolności z paradą żegnanych autobusów. Jednak tak całkiem nie zniknęły z Poznania – w taborze MPK nadal są trzy pojazdy tej marki: jeden autobus techniczny i dwa historyczne, starannie wyremontowane. Od czasu do czas więc nadal można spotkać ikarusy na poznańskich ulicach, zazwyczaj na liniach turystycznych lub paradach z okazji świąt.

Źródło: MPK
Strona głównaPoznańWażna rocznica miejskiej komunikacji. Kto pamięta te autobusy?