Warta 21, czyli ćwiczenia wielkopolskich terytorialsów w Lubuskiem

WARTA21 12 WBOT
Układanie i wzmacnianie wałów przeciwpowodziowych, poszukiwanie i udzielanie pomocy poszkodowanym, którzy wpadli do rwącej Warty oraz obsługa pomp dużej wydajności – to tylko niektóre zadania, które musieli wykonać terytorialsi podczas ćwiczeń.

Tematem ćwiczeń Warta21 był alarm przeciwpowodziowy, jaki ogłoszono w Wielkopolsce i w Lubuskiem. Scenariusz szkolenia zakładał, że w związku z intensywnymi opadami deszczu, doszło do gwałtownego wzrostu stanu wody w dorzeczu Warty. Służby zarządzania kryzysowego Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego w związku z tym wezwały do pomocy służby mundurowe: lubuską PSP, policję oraz żołnierzy 151 blp ze Skwierzyny, który wchodzi w skład 12 WBOT. Ćwiczenie odbyło się nad Wartą w Skwierzynie.

– Takie zajęcia to przede wszystkim doskonalenie umiejętności współdziałania żołnierzy 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ze służbami zespolonymi wojewody – tłumaczy ppłk Artur Filipowicz, dowódca 151 blp w Skwierzynie. – To także nabycie umiejętności obsługi sprzętu przez moich żołnierzy, jaki posiada na wyposażeniu Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego wojewody lubuskiego. Muszę podkreślić, że istotnym aspektem tego ćwiczenia są wspólne działania z innymi służbami mundurowymi, takimi jak straż pożarna czy policja.

– Jest to dobry moment, by szlifować nasze umiejętności – komentuje st. bryg. Lesław Gliński, zastępca Lubuskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. – LUW posiada nowy sprzęt, który w tej chwili możemy wypróbować i nauczyć obsługi żołnierzy WOT, z którymi współdziałamy podczas ćwiczenia. Nie wiemy, kiedy nadejdzie moment, gdy będziemy musieli uruchomić sprzęt w warunkach kryzysu.

Ale ćwiczenia nie służą tylko sprawdzaniu sprzętu. Służą też sprawdzeniu procedur i współdziałania służb zespolonych ze służbami wojewody.
– Dziś wzbogaciliśmy ćwiczenie o nowy element, ponieważ do działań zostały włączone Wojska Obrony Terytorialnej – mówi wojewoda Władysław Dajczak. – Chcemy wspólnie przećwiczyć wszystkie procedury, by w razie wystąpienia sytuacji kryzysowej działać szybko i wiedzieć, co dokładnie robić.

W dwudniowym szkoleniu wzięło udział ponad 170 uczestników. Strażacy z lubuskiej PSP oraz żołnierze 12 WBOT ćwiczyli m.in. na łodziach epizod związany z ratownictwem wodnym i podejmowaniem poszkodowanych. Na zakończenie ćwiczenia, skwierzyńscy terytorialsi i strażacy uratowali życie mężczyzny, który skoczył z mostu do rzeki Warty – ten scenariusz napisało życie. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

WBOT

Podziel się: