W Poznaniu Kolęda jest Kobietą

Kolęda jest Kobietą fot. Sławek Wąchała
Polskie kolędy i pastorałki w wyjątkowym wykonaniu! Nietypowy, oryginalny skład, ciekawe aranżacje oraz szlachetne brzmienie. Cztery kobiety – to prawie jak cztery żywioły.

Projekt Kolęda jest Kobietą trwa kolejny rok, artystki wędrują po Polsce, sięgają do tradycji, również tej ludowej. Sięgają też do improwizacji. Zabierają publiczność w podróż bliżej świąt i tej dawnej, świątecznej tradycji związanej z atmosferą i wspólnym świętowaniem, bez pośpiechu. Do czasów dzieciństwa, zapachu choinki i pierników, wspólnego, rodzinnego spędzania czasu.

Kasia Pakowska – muzyk, autorka tekstów, pieśniarka i pedagog. Na scenie występuje z autorskim zespołem Charles Pakowsky, w którym komponuje, gra na klawiszach, bębnach obręczowych i theremini, śpiewa oraz pisze teksty. Od lat jest entuzjastką śpiewu tradycyjnego, czemu daje wyraz w zespole Kosy. Założycielka Gabinetu Głosu, w którym pracuje jako nauczyciel emisji głosu i terapeuta. Jako pieśniarka-pedagog prowadzi warsztaty z improwizacji i kompozycji „Pieśni w Kręgu” oraz warsztaty pieśni dla kobiet „Ta, która płynie”. Jest absolwentką klasy wokalnej we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz wydziału wokalnego na kierunku Jazz i Muzyka Rozrywkowa w PWSZ w Nysie. Współpracowała przy takich projektach jak międzynarodowy festiwal Eklektik Session, Orkiestra Świata Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Laboratorium Witaminy A w Teatrze Muzycznym Capitol, kilka lat śpiewała w jazzowym kwartecie wokalnym The Sound Office w kraju i za granicą, współpracowała z Wojciechem Pilichowskim, wraz z autorskim zespołem Flying Moses supportowała koncert Sinead O’Connor w Polsce. Z Terrym Clark-Wardem nagrała płytę „I can sing in English”, która stała się bestsellerem.

Joanna Dudkowska – basistka, kompozytorka, muzyk sesyjny, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, współpracująca z wieloma artystami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, m.in. z: Felicjanem Andrzejczakiem, Robertem Chojnackim, Nikim Buzz’em, Izabelą Trojanowską i Urszulą. Koncertowała na największych polskich i zagranicznych festiwalach. Słuchano jej m.in. podczas Sopot Top of the Top, Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki Opole,  Bliuzo Naktys na Litwie, International Blues Challenge 2015 w Memphis w stanie Tennessee, Bass&Beat Festival czy Rawa Blues Festival. Można ja również zobaczyć w programach telewizyjnych (w charakterze basistki): „Jaka to melodia” czy ”Szansa na sukces”. Przez trzy lata z rzędu Joanna Dudkowska była klasyfikowana w pierwszej trójce najlepszych polskich muzyków bluesowych w ankiecie magazynu „Twój Blues”. Razem ze wspomnianym amerykańskim gitarzystą Nikim Buzz’em i z zespołem Dr Blues & Soul Re Vision nagrała album, który uznano za najlepszą płytę bluesową roku 2013 w Polsce. Dwa razy ukazała się na okładce w ogólnopolskim magazynie „Basista”. Jej twórczość została zauważona przez światowy serwis „BassTheWorld”, „Bass Players United” czy niemiecki  magazyn dla basistów „Bass Quarterly”. Jej najnowszy teledysk „Preludium” ma ponad milion wyświetleń. Brała udział w telewizyjnych nagraniach do „Jaka to melodia” z Felicjanem Andrzejczakiem i Urszulą oraz do „Szansa na sukces” razem z Urszulą.

Aleksandra Awtuszewska – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu, stypendystka włoskiej Academia Musicale Chigiana. Przez 10 lat pracowała w orkiestrze Teatru Wielkiego w Poznaniu, gdzie poszerzała swoje umiejętności, a także technikę gry pod wodzą najlepszych dyrygentów Polskich i zagranicznych. Razem z kwartetem smyczkowym koncertowała w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Współpracowała z orkiestrami: Aleksandra Maliszewskiego, Sinfoniettą Polonia, Le Quatro Stagioni oraz z artystami: Celiną Muzą, kompozytorem Piotrem Klimkiem. Brała udział w „Must be the music” razem z zespołem Dominiki Barabas. Od roku 2018 koncentruje się na grze w małych zespołach, projektach solowych. Poszerza swój warsztat pracy grając również na wiolonczeli elektrycznej, stosuje looper i multiefekt gitarowy do eksperymentowania z dźwiękiem. Występuje w zespole Darek Tarczewski Ensemble, który towarzyszy zespołowi Tre Voci z koncertami na najważniejszych scenach w kraju. Od roku bierze udział w projekcie Kolęda jest Kobietą u boku Joanny Dudkowskiej i Kasi Pakowskiej. Współtworzy projekt GlowStringDuo – łączący muzykę poważną z elektroniką. Ważną działalnością a zarazem pasją jest pedagogika. Z sukcesami kształci młodych adeptów sztuki gry wiolonczelowej w ZSM w Poznaniu, gdzie uczy dzieci i młodzież od 6 do 19 roku życia.

Małgorzata Koperska – perkusistka, absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 2013-14 studiowała również w Universität Der Kunste w Berlinie. Laureatka I nagrody na 10th Italy Percussion Competition. Obecnie perkusistka Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ukończyła wiele kursów mistrzowskich prowadzonych przez tak wybitnych artystów, jak: Wieland Welzel, David Jackson, Tony Bedewi, Nigel Thomas, Prof. Katarzyna Myćka, Prof. Marta Klimasara, Prof. David Friedman, Prof. John Beck, Se-Mi Hwang. Małgorzata współpracuje z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, między innymi z: Berliner Symhoniker, Brandenburger Symphoniker, Philharmonisches Kammerorchester Berlin, Neue Lausitzer Philharmonie, Thuringen Philharmonie Gotha, Pan-European Philharmonia, Baltic Sea Youth Philharmonic, Sinfonia Iuventus, I, Culture Youth Orchestra, Filharmonia Gorzowska, Filharmonia Kaliska, Filharmonia Warmińsko-Mazurska w Olsztynie. Występowała na estradzie z zespołami i artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, byli to: System of a Down, Andrea Bocelli, Kuba Badach, Marek Napiórkowski, Krzysztof Herdzin, Natalia Kukulska, Justyna Steczkowska, Ania Dąbrowska, Kasia Cerekwicka, Piotr Cugowski, Audiofeels.

mat. org. Sławek Wąchała

Podziel się:

Ostatnio dodane: