W kolejnych autobusach zbliżeniowe terminale już działają. Można płacić za bilet

terminal-OPS fot. ZTM

Pierwsze terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych pojawiły się w autobusach PUK Komorniki – a od 9 grudnia można tak kupować bilety w pojazdach TransLub z Lubonia.

„Od dzisiaj (9 grudnia) można kupować bilety czasowe kartą zbliżeniową na liniach ZTM obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Transportowe Translub w Luboniu” – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego. – „W autobusach lubońskiego Translubu zamontowano i uruchomiono terminale do sprzedaży biletów za pomocą zbliżeniowych kart płatniczych. To już druga gmina (po Komornikach), w której można korzystać z nowoczesnego Open Payment System”.

Docelowo dzięki temu systemowi podróżując po Poznaniu i aglomeracji będzie można już w pierwszym kwartale 2023 r. kupić jednorazowy bilet czasowy lub 24-godzinny przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona obsługującego technologię HCE lub NFC we wszystkich pojazdach obsługujących linie ZTM.

Translub Luboń obsługuje linie oznaczone numerami: 602, 603, 610, 611, 614, 616, 651 oraz 690. Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Komorniki obsługuje linie podmiejskie numer 701, 702, 703, 704, 705, 707, 710, 716 i 729. Pojazdy, w których system już działa, są oznaczone specjalnymi naklejkami.

Jak zapewnia ZTM, system jest przyjazny i prosty w obsłudze: po wejściu do autobusu lub tramwaju wystarczy wybrać bilet na ekranie i przyłożyć do czytnika kartę płatniczą lub smartfon obsługujący technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji trwa tylko pół sekundy. To prosty, szybki i ekologiczny sposób kupowania biletu w komunikacji miejskiej. Należy jedynie pamiętać o tym, że bilet nie będzie drukowany. Terminal nie będzie także drukował potwierdzenia transakcji. W przypadku kontroli do czytnika kontrolera trzeba będzie przyłożyć kartę lub smartfon, w zależności od tego, czym pasażer zapłacił za bilet.

Pasażerowie mają do dyspozycji zakup jednorazowych biletów czasowych: do 15 minut (4 zł w taryfie normalnej), do 45 minut (6 zł) i do 90 minut (8 zł) oraz krótkookresowy bilet 24-godzinny w cenie 15 zł (na strefę A) lub 20 zł (na strefę A+B+C+D).

Podziel się:

Ostatnio dodane: