fot. Sławek Wąchała

Volkswagen wznawia produkcję!

Fabryki Volkswagena w Poznaniu i Wrześni po 18 dniach przestoju znów rozpoczęły działalność. Jednak nie wiadomo, na jak długo. Sytuacja na rynku dostaw części zamiennych nadal jest niepewna.

Przerwa była spowodowana brakiem dostaw części produkowanych na Ukrainie. Produkcja u naszego wschodnie sąsiada została wstrzymana przez wojnę. Przypomnijmy, że na Ukrainie produkowane są przede wszystkim komponenty elektroniczne, głównie czipy, Ukraina to także największy na świecie producent neonu, gazu niezbędnego w produkcji półprzewodników.

Koncern próbował znaleźć innych dostawców potrzebnych części, jednak poszukiwania nie zakończyły się powodzeniem. Na szczęście producent ukraiński wznowił działalność – jego zakłady mieszczą się w zachodniej Ukrainie, gdzie działania wojenne są mniej dotkliwe. Jednak sytuacja na froncie w każdej chwili może się zmienić i jest mocno niepewna. Zarząd Volkswagena podał, że na razie ma tyle komponentów, że może kontynuować produkcję do Wielkanocy. Co będzie dalej – nie wiadomo.