Uzasadnienie wyroku TK: protesty w całej Polsce

protest po uzasadnieniu wyroku TK, Strajk Kobiet fot. L. Łada
Poznań, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Kielce, Katowice, Łódź, Piła – we wszystkich tych miastach trwają protesty spowodowane publikacją wyroku TK. Głos zabrali też politycy.

Publikacją są zachwyceni politycy Prawa i Sprawiedliwości, z posłem Bartłomiejem Wróblewskim z Poznania na czele. Poseł powiedział Onetowi, że cieszy się z publikacji uzasadnienia i ma nadzieję na szybką publikację wyroku. „Bo kwestia ochrony życia jest sprawą absolutnie podstawową” – podsumował.
„Każdy człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia” – napisał w mediach społecznościowych. – „Selekcja ludzi ze względu na choroby i niepełnosprawność jest niekonstytucyjna”.

Politycy opozycji mają diametralne różne opinie. Władysław Kosiniak-Kamysz z PSL: „Rekordowa liczba zgonów, dramaty przedsiębiorców, chaos ze szczepieniami, a władza po raz kolejny wywołuje ideologiczną wojnę. Zniszczenie kompromisu aborcyjnego i odebranie wolności wyboru w czasie pandemii jest podłością. Ratujcie gospodarkę, a nie podpalajcie Polski!”.

Zdaniem posłanki Hanny Gill-Piątek z Polski 2050 cel publikacji tego uzasadnienia jest jasny: rząd nie panuje nad sytuacją epidemiologiczną w kraju, a teraz jeszcze opozycja wytknęła mu, że mógł kupić więcej szczepionek, ale tego nie zrobił. Trzeba więc odwrócić uwagę społeczeństwa od tego faktu, a co jest lepsze niż kontrowersyjny wyrok w sprawie aborcji?

Podobnego zdania jest Szymon Hołownia. „Publikacja uzasadnienia skandalicznego wyroku TK Przyłębskiej w sprawie ws. aborcji jest jasnym sygnałem, że bezradność rządu wobec epidemii ma już taki rozmiar, że trzeba znowu podpalić kraj kosztem kobiet” – powiedział w rozmowie z Onetem.

Jednogłośnie przeciwko publikacji opowiedzieli się też politycy Lewicy deklarując, że Lewica zawsze będzie po stronie kobiet i że oczekują pilnego procedowania projektu ustawy ratunkowej!

„Czyli państwa, które nienawidzi kobiet, ciąg dalszy…” – napisała z kolei w mediach społecznościowych europosłanka Sylwia Spurek. – „Nie interesuje mnie, co chcą przykryć, interesuje mnie to, co chcą teraz zrobić. Bo to nie jest tylko dzieło PiS, inni też do tego doprowadzili. Kiedyś dali nam kompromis, a dzisiaj udają oburzonych i proponują referendum”.

„Im nie chodzi o ochronę życia” – napisał Donald Tusk. – „To przecież pod ich rządami coraz więcej Polaków umiera i coraz mniej się rodzi. Życie to polskie kobiety. Obrona ich praw i godności przed cynicznym fanatyzmem władzy to nasze być albo nie być”.

Tymczasem, jak uważa były prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Andrzej Rzepliński, wyrok jest nieważny.
„Prof. Krystyna Pawłowicz najpierw podpisała się pod wnioskiem do TK w sprawie zaostrzenia przepisów aborcyjnych, a później brała udział w wydaniu wyroku” – wyjaśnił w rozmowie z Onetem. – „Tym samym została naruszona zasada bezstronności i wyrok jest nieważny”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: