Uwaga! Smog w Poznaniu!

Podziel się!

Poznański Alarm Smogowy od kilku dni bije na alarm: poziom pyłu zawieszonego PM10 w Poznaniu przekracza wszelkie normy. Tym razem jednak smog w Poznaniu to nie do końca wina starych pieców i spalania w nich tego, co piwnica dała…

Wartość prognozowana pyłu PM10 na dziś zgodnie z danymi z usługi internetowej “Atmosfera dla Poznania” wynosi 76 μg/m3. Co gorsza, na piątek i sobotę zapowiadane są jeszcze wyższe stężenia: 82 μg/m3 i 89 μg/m3. To poziom dopuszczalny, ale wymagający podjęcia pewnych środków ostrożności. Zalecane jest nie korzystanie z kominków i starych pieców, a osobom starszym i dzieciom zaleca ograniczanie przebywania na powietrzu. Zwłaszcza tym, którzy mają kłopoty z układem oddechowym czy problemy z krążeniem krwi.

Zazwyczaj o tej porze roku powodem smogu jest wzmożone korzystanie ze starych pieców opalanych węglem niskiej jakości. To właśnie dym będący efektem tego spalania stanowi do 70 procent smogu. Jak podaje Poznański Alarm Smogowy, w smogu jest też coraz więcej spalin samochodowych.

Specjaliści z Wydziału Ochrony Środowiska UMP zwracają jednak uwagę na fakt, że podwyższone stężenia pyłów drobnych PM10, to efekt napływających do Polski mas ciepłego powietrza. Razem z nim dociera mineralny pył z północnej Afryki, który nie pochodzi ze spalania paliw stałych. Jest on nawiewany znad Sahary i przemieszcza się wraz z ciepłymi masami powietrza z basenu śródziemnomorskiego przez Polskę, aż do północnej Europy. Taka sytuacja utrzyma się w Poznaniu jeszcze przez kilka dni – co najmniej do wtorku, gdy ma spaść deszcz, który nieco poprawi sytuację.

“Atmosfera dla Poznania” to usługa internetowa powstała w 2016 roku, według autorskiego pomysłu i projektu pracowników Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania. Usługa dostarcza informacji na temat rzeczywistego i prognozowanego stanu jakości powietrza w mieście, prezentuje wyniki wiarygodnych pomiarów bieżących stężeń zanieczyszczeń pyłowych i gazowych (z państwowego monitoringu powietrza) oraz trzydniową ekoprognozę stężeń pyłów drobnych PM10 dla obszaru Poznania. Usługa przekazując porady i zalecenia, pozwala podjąć decyzję, jak postępować w dni, kiedy z powodu niekorzystnych warunków pogodowych prognozowane są wysokie stężenia pyłów PM10.

Za pomocą “Atmosfery dla Poznania” udostępniana jest również ekoprognoza z symulacją rozprzestrzeniania się na obszarze Europy: pyłów PM10, pyłów mineralnych znad Sahary oraz ozonu. Są one udostępniane przez Centralny Instytut Meteorologii i Geodynamiki (ZAMG) z Wiednia. Jej użytkownicy są też informowani o zwolnieniach z opłat za przejazd środkami lokalnego transportu zbiorowego (w strefie A). Miasto oferuje darmowe przejazdy w dni o bardzo wysokich stężeniach zanieczyszczeń, gdy poprzedniego dnia doszło przekroczenia poziomu informowania dla dobowych stężeń zanieczyszczeń pyłowych PM10 dla którejkolwiek ze stacji monitoringu państwowego na terenie Poznania i jednocześnie prognozowane jest utrzymywanie się ryzyka tak wysokiego poziomu stężeń.

“Atmosfera dla Poznania” dostępna jest zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych, pod adresem http://www.poznan.pl/powietrze/.


Podziel się!

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Nie dla smogu
Gość
Nie dla smogu

co to za dureń pisze o pyłach znad Sahary. Tak głupie wyjaśnienia, ze az nie chce mi się z tym idiotyzmem polemizować