Ułani obchodzili swoje święto (ZDJĘCIA)

Dni Ułana 2023 fot. S. Wąchała

Zwiedzanie historycznych koszar kawaleryjskich, warsztat wojskowego rymarza i grochówka z kuchni polowej oraz uroczystości przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich. W Poznaniu odbywają się jak zawsze pełne atrakcji Dni Ułana.

22 kwietnia można było zwiedzić dawne koszary kawaleryjskie, mieszczące się między ulicami Matejki, Grunwaldzką i Ułańską. Organizatorzy zadbali o to, by odtworzyć atmosferę prawdziwych koszar – w środku były konie, nie tylko żywe, bo i drewniany koń ćwiczebny, pracował wojskowy rymarz, który chętnie dzielił się sekretami swojego rzemiosła, a na dziedzińcu dymiła kuchnia polowa z najprawdziwszą wojskową grochówką.

Tradycyjnie zwiedzanie i ułańskie opowieści przyciągnęły wielu gości, zainteresowanych tym, jak kiedyś wyglądało życie w koszarach. Chętnie oglądali konie, dopytywali o szczegóły wyposażenia, a co odważniejsi próbowali swoich sił w rzemiośle rymarskim. Na miejscu można było także oglądać wystawę pojazdów wojskowych, mundurów, broni i pamiątek.

Niezwykle widowiskowo wypadła też uroczysta zbiórka na dawnym dziedzińcu koszarowym i wymarsz uroczystym capstrzykiem do pomnika 15. Pułku Ułanów Poznańskich, gdzie o godzinie 20.00 odbył się Apel Poległych.

Główne uroczystości odbyły się 23 kwietnia – rozpoczęły się o 10.00 mszą za dusze poległych i pomordowanych ułanów w kościele oo. franciszkanów na Górze Przemysła. Oddział ułanów wyruszył też z koszar przy Matejki, by dotrzeć o godzinie 11.00 przed Pomnik 15. Pułku Ułanów. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz miasta i regionu, a także… współcześni ułani poznańscy, czyli 15. Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa stacjonujący w Wedrzynie, kontynuujący chlubną tradycję.

Święto jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej 22 kwietnia 1921 roku dekoracją sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Ułani Poznańscy zawsze obchodzili święto 23 kwietnia. Za zasługi w II wojnie światowej, pułk w 1966 roku został ponownie wyróżniony przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari za niezwykłe męstwo okazane podczas walk o Monte Cassino i Ankonę.

Podziel się:

Ostatnio dodane: