Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Ułani zapraszają na swoje święto. Co się będzie działo?

Zwiedzanie zabytkowych koszar, uroczystości przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich i kawaleryjska grochówka. 22 i 23 kwietnia w Poznaniu odbywają się obchody Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Atrakcji jak zwykle nie zabraknie, a uroczystości będą się odbywać przy pomniku (ulica Ludgardy) i w dawnych koszarach przy ulicy Matejki 62 (między Matejki, Grunwaldzką i Ułańską, na terenie inwestycji Cavallia).

22 kwietnia o godzinie 11.00, 13.00 i 15 będzie można zwiedzać zabytkowe stajnie i obiekty dawnych koszarów 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy Matejki 62. O 12.00 odbędzie się tam spotkanie wszystkich, którzy posiadają osobiste pamiątki związane z Ułanami Poznańskimi i terenem koszar, na przykład zdjęcia czy dokumenty. Natomiast o 13.00 będzie można spróbować wojskowej grochówki z kuchni polowej.

Z kolei od 11.00 do 16.00 będzie można podziwiać wystawę modeli pojazdów wojskowych, mundurów, broni i pamiątek, a także podziwiać pracę wojskowego rymarza, zobaczyć elementy szkolenia kawalerzystów i oczywiście zachwycać się ich końmi. Na zakończenie tego dnia, o godzinie 18.45 nastąpi uroczysta zbiórka na dawnym dziedzińcu koszarowym i wymarsz uroczystym capstrzykiem. O godzinie 20.00 zaplanowany jest Apel Poległych przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

23 kwietnia o godzinie 10.00 zostanie odprawiona msza św. za dusze poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich w Sanktuarium Matki Bożej w Cudy Wielmożnej – Pani Poznania (kościół O.O. Franciszkanów konwentualnych, ul. Franciszkańska 2). Także o 10.00 z dawnych koszar przy Matejki wyruszy kawalkada współczesnych kawalerzystów na Stare Miasto, gdzie o godzinie 11.00 odbędzie się uroczystość przed pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich, z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz oddziałów Wojska Polskiego.

Przypomnijmy, że święto jest kontynuacją tradycji zapoczątkowanej 22 kwietnia 1921 roku dekoracją sztandaru 15. Pułku Ułanów Poznańskich Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari. Dla upamiętnienia tego wydarzenia Ułani Poznańscy zawsze obchodzili święto 23 kwietnia. Za zasługi w II wojnie światowej, pułk w 1966 roku został ponownie wyróżniony przez Kapitułę Orderu Wojennego Virtuti Militari za niezwykłe męstwo okazane podczas walk o Monte Cassino i Ankonę.

Współcześnie tradycje pułkowe kontynuuje 15. Batalion Ułanów Poznańskich im. gen. Władysława Andersa stacjonujący w Wędrzynie, a współdziała z nim Towarzystwo byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Strona głównaPoznańUłani zapraszają na swoje święto. Co się będzie działo?