Ukraina żyje!, na zdjęciu Oksana Hamerska, fot. P. Pasieczny, Teatr Muzyczny

„Ukraina żyje”. Piosenka od Poznania dla Ukrainy

Przemek Prasnowski napisał tekst, Maciej Muraszko – muzykę, a zaśpiewała w dwóch językach Oksana Hamerska, aktorka Teatru Muzycznego w Poznaniu, urodzona na Ukrainie. I powstał niezwykły, piękny utwór „Ukraina żyje! Україні жити!” w geście solidarności z narodem ukraińskim.

Muzycy skrzyknęli się spontanicznie, gdy tylko wybuchła wojna. Piosnka powstała w błyskawicznym tempie, a wszyscy mogli ją usłyszeć 3 marca na placu Wolności, podczas koncertu „Poznań dla Ukrainy”. 14 marca nagrano jej wersję studyjną i teledysk, który cieszy się ogromną popularnością w mediach społecznościowych i na YouTube. Nic dziwnego – to chyba najlepszy, a na pewno najlepiej dopracowany i profesjonalny utwór w zalewie tych, które powstały po wybuchu wojny.

Kim są jego twórcy? Wykonawczyni utworu, Oksana Hamerska, urodziła się na Ukrainie. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną im. L. Solskiego w Krakowie na wydziale aktorskim. Jest solistką Teatru Muzycznego w Poznaniu, a współpracę rozpoczęła rolą Evy Peron w spektaklu Evita. Teraz można ją podziwiać w wielu spektaklach.

Autor tekstu, Przemek Prasnowski, to znany animator kultury, reżyser, aktor, przyjaciel mniejszości – i twórca Fundacji Barak Kultury, której siedziba na Al. Marcinkowskiego słynie z niekonwencjonalnych i zawsze ciekawych wystaw. Jest też koordynatorem Innego Festiwalu oraz Tęczowych Seniorek i Rusałki, jeziora, które łączy.

Autor muzyki, Maciej Muraszko to niezwykle wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, z upodobaniem eksperymentujący z różnymi gatunkami muzyki. Współpracował między innymi z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Zbigniewem Wodeckim.

 

Źródło: Teatr Muzyczny