zniszczony dom na Ukrainie fot.Siły Zbrojne Ukrainy

Ukraina: Zniszczony most pod Charkowem i ciężkie walki w Donbasie

Ukraińska armia poinformowała, że zniszczyła most w obwodzie charkowskim uniemożliwiając Rosjanom wejście do Charkowa. Rosjanie ostrzeliwują wyspę Chortyca na Zaporożu i usiłują okrążyć Ukraińców na wschodzie. USA zaprojektowało dron specjalnie dla Ukrainy.

To już 58. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraińska armia poinformowała, że zniszczyła most na drodze Rosjan do Charkowa, uniemożliwiając im dotarcie do miasta. W samym mieście słychać wiele eksplozji, ale nie ma jak dotąd informacji, co je powoduje. „The Kyiv Independent” podał z kolei, że Rosjanie ostrzelali wyspę Chortyca – to część miasta Zaporoże. Osiem osób zostało rannych. Bombardowany jest Kijów – całą noc dało się słyszeć alarmy bombowe.

Jak informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, nieprzyjaciel nadal częściowo blokuje miasto Charków od strony osiedla Słobożańskie, prowadząc ostrzał jednostek wojskowych i infrastruktury krytycznej, próbuje też rozpocząć ofensywę w kierunku osady Zavody. Trwają walki pod Iziumem, bierze w nich udział nawet 25 batalionowych grup taktycznych rosyjskiej armii, jak oceniają Ukraińcy.

Nadal trwają ciężkie walki na Donbasie na całej linii frontu od Popasnej, Rubiżnego w kierunku na Krym. Trwa atak na Marjinkę wspierany ogniem artyleryjskim – ale miejscowość pozostaje w rękach Ukraińców. Trwają ataki na wyspę Chortyca w Zaporożu, Rosjanie próbowali też przebić się przez linie obrony ukraińskiej w rejonie Trudolubiwki, ale ponieśli straty i wycofali się na poprzednie pozycje.

Ukraińcy informują też o znacznych stratach Rosjan: 20 kwietnia do szpitala w Nowoajdarze przewieziono 220 osób i 50 ciał poległych. Znacznie straty odnotowały oddziały walczące pod Kurachiwskiem na Donbasie – tam Rosjanie stracili około 250 żołnierzy oraz sprzęt. Część rosyjskich żołnierzy nie dostała części wynagrodzenia, tak zwanego „dodatku bojowego”, co dodatkowo obniżyło morale oddziałów.

Ukraińscy żołnierze w ciągu ostatniej doby odparli dziesięć ataków rosyjskich okupantów, zniszczyli między innymi sześć czołgów, osiem jednostek opancerzonych i cztery systemy artyleryjskie. Natomiast ukraińskie siły powietrzne zniszczyły piętnaście celów, między innymi dziewięć UAF, trzy samoloty i trzy helikoptery.

Jak poinformował portal Nexta, rządowy rosyjski serwis Readovka poinformował o śmierci 13 414 rosyjskich żołnierzy, a zaginięciu około 7 000. Podane zostały także liczby strat na krążowniku Moskwa – tam miało zginąć 116 marynarzy, a ponad 100 uważa się za zaginionych bez wieści. Według informacji Readovki dane zostały przedstawione na zamkniętym spotkaniu w Ministerstwie Obrony Rosji. Post szybko został usunięty, ale Nexta opublikowała jego screen. Dane zgadzają się z informacjami o rosyjskich stratach podawanych przez stronę ukraińską.

Jak poinformował John Kirby, rzecznik Pentagonu, Amerykanie zbudowali specjalnie dla Ukraińców dron nazwany „Phoenix Ghost”. Co prawda prace nad nim rozpoczęły się jeszcze przed wojną, ale teraz został on wyposażony w funkcje dopasowane do ukraińskich potrzeb. Ukraina ma dostać ponad 120 dronów w ramach nowego pakietu pomocy wojskowej rządu USA o wartości 800 mln dol. Natomiast od Słowenii w ramach umowy z Niemcami Ukraińcy dostaną 54 czołgi M-84.