zniszczony rosyjski pojazd opancerzony fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Trwają walki na Donbasie i wokół Mariupola. Nie żyje „Duch Kijowa”

Rosjanie intensyfikują ataki na centralną część Ukrainy. Trwają walki na Donbasie i pod Iziumem, jednak bez większych zmian na linii frontu. Mariupol nadal walczy. „The Times” podał informację o śmierci „Ducha Kijowa”.

Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie coraz częściej atakują z powietrza miejsc daleko od linii frontu, w centralnych obwodach Ukrainy. Walki trwają także na Donbasie i pod Iziumem, gdzie Rosjanie ściągają dodatkowe oddziały przez granicę, od strony Białogrodu.

Rosyjskie jednostki próbowały rozpocząć ofensywę pod Iziumem, ale Ukraińcy udaremnili ten zamiar. Teraz próbują rozmieścić oddziały i środki obrony powietrznej, by osłonić swoje oddziały starające się przedrzeć w kierunku Iziumu, Charkowa i Słowiańska. Budują mosty pontonowe przez Doniec, by sobie umożliwić przeprawę. Trwa ostrzał Charkowa: minionej doby jedna osoba zginęła pod ostrzałem, a pięcioro mieszkańców obwodu zostało rannych.

Trwają ciężkie walki wokół Siewierodoniecka, gdzie Rosjanom nadal nie udało się zdobyć Rubiżnego i Popasnej. Rosyjskie oddziały prowadzą też ostrzał artyleryjski jednostek ukraińskich w kierunku Zaporoża. Walczy tam ukraińska 110. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej.

Walki trwają także w Mariupolu, ale koncentrują się w kombinacie Azowstal. Rosjanie próbują rozminować port w Mariupolu, by móc go uruchomić. Mariupolski port jest najgłębszy na Morzu Azowskim.

Ukraińcy wysadzili wczoraj wieczorem most kolejowy Liman-Rajhorodok na rzece Doniec w obwodzie donieckim – razem ze znajdującym się na moście rosyjskim pociągiem towarowym. Jeszcze nie wiadomo, co w nim było. Ukraiński wywiad poinformował, że w Sewastopolu Rosjanie załadowali pociski manewrujące Kalibr na pokład rosyjskiego okrętu podwodnego klasy Kilo. Może to oznaczać przygotowania do kolejnych ostrzałów rakietowych ukraińskiego wybrzeża.

Z danych sztabu generalnego wynika, że minionej doby jednostki obrony powietrznej sił powietrznych i wojsk lądowych zniszczyły dziesięć celów powietrznych, jeden samolot i dziewięć UAV poziomu operacyjno-taktycznego Orlan-10. Podczas walk w obwodach donieckim i ługańskim odparły 14 ataków wroga oraz zniszczyły między innymi jedenaście czołgów, siedem systemów artyleryjskich i dwadzieścia osiem pojazdów opancerzonych.

Rosjanie zamierzają przejąć obsługę ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu, poinformowała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. Obecnie obiekt jest zajęty przez Rosjan, ale obsługiwany przez personel ukraiński, który jest u kresu wytrzymałości, pracując w zamknięciu, bo nie wolno mu opuszczać obiektu. Teraz Rosjanie przysłali swoich specjalistów od energetyki jądrowej, zaczęli także domagać się od ukraińskiego personelu szczegółowych raportów na temat funkcjonowania elektrowni.

Brytyjski „The Times” podał informację o śmierci „Ducha Kijowa”, czyli pilota majora Stiepana Tarabalki. Pilot miał zginąć w marcu, gdy jego MiG-29 został zestrzelony podczas walki ze znacznie większymi siłami rosyjskimi, ale dopiero teraz udało się to potwierdzić. Jak twierdzi „The Times”, hełm i gogle „Ducha Kijowa” mają zostać wystawione na sprzedaż na aukcji w Londynie.

Stiepan Tarabalka miał na swoim koncie zestrzelonych ponad 40 rosyjskich samolotów, a jego wyczyny były tak niewiarygodne, ze początkowo uważano, iż przypisuje mu się dokonania kilku różnych pilotów. Ale rząd Ukrainy opublikował nagranie, podczas którego pokazano niezwykłe umiejętności Tarabalki: już podczas pierwszej doby wojny zestrzelił sześć samolotów.