Ukraina: Rosjanie zatrzymali się na wszystkich kierunkach

Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala i Janez Jansa na spotkaniu z WoŁodymyrem Zełenskim fot. Gabinet prezydenta Ukrainy

Noc na Ukrainie upłynęła pod znakiem alarmów bombowych, między innymi w Kijowie, Charkowie, Lwowie i Mariupolu. Jednak, jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosjanie zatrzymali się na wszystkich kierunkach. Nie są w stanie przejść ukraińskiej obrony.

We Lwowie syreny ostrzegające przed nalotem zawyły nad ranem. Nie wiadomo jeszcze, jakie są straty. Lesia Wasilenko, ukraińska posłanka, opublikowała na Twitterze nagranie z Mariupola. Rosyjski czołg strzela na nim do człowieka stojącego na ulicy.

Wybuchy odnotowano w Zaporożu i także jeszcze nie jest znany rozmiar zniszczeń. na razie, jak podaje “The Kyiv Independent”, sekretarz zaporoskiej rady miejskiej Anatolij Kurcew powiedział, że do wybuchów doszło w okolicy dworca kolejowego. Rosjanie ostrzelali też Kijów pociskami manewrującymi.

Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy niewiele się zmieniło w ciągu ostatniej doby, jeśli chodzi o stan, pozycję i charakter działań sił obronnych – Rosjanie zostali zatrzymani na wszystkich kierunkach natarcia i ponoszą kolejne straty. Według szacunków Ukraińców od początku inwazji stracili już około 40 proc. swoich jednostek, ginie też coraz więcej dowódców. Niszczony jest kolejny sprzęt – najnowsze dane to trzy samoloty, w tym dwa Su-34, jeden śmigłowiec, trzy operacyjno-taktyczne UAV oraz dwa pociski manewrujące.

“Siłom Zbrojnym Ukrainy udało się zadać druzgocące ciosy grupom wojsk okupacyjnych na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, a w niektórych rejonach przeprowadzić kontratak” – informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/273520804961005

Trzej premierzy Polski, Słowenii i Czech nadal są w Kijowie. Mateuszowi Morawieckiemu towarzyszy wicepremier Jarosław Kaczyński, który zaproponował, by rozpoczęto rozmowy o podjęciu przez NATO misji na Ukrainie. Dotąd nikt nie poruszał tego tematu, ale jego zdaniem, jeśli Ukraina wyrazi na to zgodę, to w świetle prawa międzynarodowego będzie to wystarczającym powodem, by NATO weszło do tego kraju – i w żaden sposób nie będzie mogło być uważane za casus belli (powód do wojny).

24 marca ma odbyć się nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów państw NATO w Brukseli i ma być na nim obecny prezydent USA Joe Biden. Według informacji Onetu Biden ma przyjechać także do Polski.

Portugalskie media porównały wizytę premierów Polski, Czech i Słowenii w Kijowie do nieoczekiwanego pojawienia się byłego prezydenta Francji Francoisa Mitterranda na ulicach Sarajewa podczas wojny w byłej Jugosławii. Ta wizyta została odebrana jako gest solidarności z mieszkańcami Bośni – i podobnie odbierana jest obecnie wizyta trzech premierów. Z kolei hiszpański dziennik “El Pais” podkreślił sceptycyzm ze strony władz UE dla tej inicjatywy, która nazwał “polską”. Jego zdaniem Bruksela zachowuje dystans od tej inicjatywy, a podczas szczytu w Wersalu nie podjęto formalnych wniosków w tej sprawie.

Rosja jest obejmowana kolejnymi sankcjami. Japonia ma listę prawie 300 towarów i technologii, których eksport do Rosji i Białorusi będzie zabroniony od najbliższego piątku, 18 marca, jak podała gazeta “Japan Today”. Odwołana została wystawa “Pojedynek: od próby walki do szlachetnej zbrodni”, która miała się odbyć w kremlowskim muzeum, ponieważ placówki muzealne z innych krajów odmówiły wypożyczenia na nią swoich dzieł sztuki.

Stany Zjednoczone zamierzają przekazać Ukrainie drony Switchblades, jak podała telewizja NBC. Są one szybsze niż tureckie BayraktaryTB2, którym Ukraińcy posługują się z takimi sukcesami wobec rosyjskiego lotnictwa.

“Bardzo się cieszę, że w czasie inwazji liderzy krajów europejskich nas nie zostawili, a pokazali, że są z nami” – powiedział w nocy prezydent Wołodymyr Zełenski. – “Jestem pewien, że z takimi sąsiadami będziemy naprawdę mogli zwyciężać”.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/291080129835572

Źródło: Onet

Podziel się: