Ukraina: Pożar w elektrowni atomowej!

Protesty przeciwko agresji Rosji na Ukrainę - Ukraina flaga fot. Sławek Wąchała

W nocy, po ataku wojsk rosyjskich, doszło do pożaru w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, największej elektrowni atomowej w Europie. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej, powołując się na informacje strony ukraińskiej, twierdzi, że nie ma zagrożenia, a pożar został ugaszony.

Kolejny dzień inwazji Rosji na Ukrainę to kolejny dzień walk wokół Energodaru, miasta, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa. W nocy, po ostrzale Rosjan, w elektrowni stwierdzono pożar – ale tylko w budynku szkoleniowym. Reaktory i cały newralgiczny sprzęt są bezpieczne, jak zapewnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej i już około 5.00 rano pożar został ugaszony przez 40 pracujących tam strażaków. Państwowa Agencja Atomistyki w Polsce zapewniła, że sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie.

Prezydent Wołodymyr Zełenski w swoim nocnym wystąpieniu ostrzegł przed katastrofą dla całej Europy, jeśli Rosjanie nadal będą atakować elektrownię atomową. „Wszyscy znacie słowo Czernobyl” – powiedział. I oskarżył Rosję o stosowanie atomowego terroru przypominając, jak rosyjscy politycy grozili, że przykryją świat popiołami nuklearnymi. „Teraz to się staje możliwe” – powiedział Zełenski.

https://www.facebook.com/zelenskiy.official/videos/533138254821619

Zełenski w tej sprawie rozmawiał też z przywódcami USA, Wielkiej Brytanii i Kanady, a ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko wystąpił z tego powodu o interwencję NATO.

Jak wygląda sytuacja na froncie? Rosjanom nie udało się ponownie zdobyć Buczy, musieli się wycofać z Hostomla, próbują teraz dotrzeć od południa do Kijowa, od Obychowa i Fastowa. Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy te siły rosyjskie liczą teraz około 15 batalionowych grup taktycznych. Wszystko wskazuje na to, że Rosjanie chcą teraz okrążyć Kijów, ale ich główne siły zostały zatrzymane pod Makarowem. Trwa też przerzut dodatkowych sił i środków z południowych i wschodnich okręgów wojskowych, bo większość rezerw operacyjnych jest już wyczerpana.

Ministerstwo obrony opublikowało zdjęcia z zatrzymanego wczoraj konwoju rosyjskiego oznakowanego jako sanitarny – ale przewożona w nim była broń.

Tymczasem skutki sankcji są coraz bardziej dotkliwe dla Rosji – analitycy szacują, że z ich powodu rosyjskie rezerwy walutowe są mniejsze już o połowę. Google wstrzymał sprzedaż reklam w Rosji, swoją działalność w Rosji i na Białorusi zawiesił też Airbnb. Kolejni dwaj oligarchowie, Aliszer Usmanow i Igor Szuwałow, zostali objęci sankcjami przez Wielka Brytanię. Japońska Narodowa Służba Bezpieczeństwa zapowiedziała przekazanie Ukrainie kamizelek kuloodpornych.

W Rosji wyłączane są kolejne niezależne media. Nie działa też Facebook.

Źródło: Onet

Podziel się:

Ostatnio dodane: