zniszczony rosyjski sprzęt fot. sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Potężny wybuch w Mikołajowie, ataki na Charków

Wojska rosyjskie dalej przemieszczają się na wschód. Trwa częściowe oblężenie Charkowa i ostrzał tego miasta. Trwają walki w obwodach donieckim i ługańskim. Rosjanom nie udało się przełamać ukraińskiej obrony. Nadal walczy Mariupol.

Jak informuje sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie chcą przejąć kontrolę nad osiedlami Popasna, Rubiżne, Niżny i Nowobahmutíwka oraz nad Mariupolem, jednak cztery nocne ataki rosyjskie w tym rejonie nie przełamały ukraińskiej obrony. Obrońcy w ciągu ostatniej doby zniszczyli pięć czołgów, osiem jednostek opancerzonych, sześć samochodów i osiem systemów artyleryjskich. Ukraińskie służby przypuszczają, że Rosjanie będą chcieli przeprowadzić akcję prowokacyjną na Naddniestrzu i oskarżyć o to Ukrainę.

Odnotowano potężny wybuch w Mikołajowie na południu Ukrainy. telewizja Suspilne podała, że wybuch potwierdził Witalij Kim, szef obwodowej administracji. Wiadomo na razie tyle, że został ranny ochroniarz budynku.

Trwa intensywny ostrzał Charkowa. Jak poinformował na Telegramie Oleg Synegubow, szef obwodu, w efekcie jednego z ataków rakietowych zginęły dwie osoby. „Rosyjska armia kontynuuje wojnę z ludnością cywilną, ponieważ nie ma zwycięstw na linii frontu” – napisał Synegubow w mediach społecznościowych.

Jak poinformowała agencja Unian, Hanna Maliar, wiceminister obrony Ukrainy, wojska rosyjskie nadal przesuwają się na wschód i oczekiwane są kolejne ataki wokół Charkowa i Słowiańska. Natomiast jak zapowiedział Ramzan Kadyrow, lider Czeczenii, siły rosyjskie zamierzają przeprowadzić ofensywę nie tylko na Mariupol, ale też na Kijów, a Ługańsk i Donieck chcą „wyzwolić” w pierwszej kolejności.

Odkryto kolejny masowy grób ukraińskich cywilów – tym razem w miejscowości Buzowa. Jak poinformował Anton Heraszczenko, szef MSW Ukrainy, w masowej mogile znajduje się co najmniej 50 ciał. Wszyscy to ukraińscy cywile.

Rząd Australii poinformował, jak podała agencja Unian, że oprócz zapowiedzianych już 20 transporterów opancerzonych Bushmaster o wartości 38 mln dolarów przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 20 mln dolarów, w tym broń przeciwpancerną i ładunki do niej. Pierwszy transport już dotarł, reszta zostanie dostarczona wkrótce.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w swoim wystąpieniu na Facebooku, że zmienia się stanowisko Niemiec na zdecydowanie bardziej korzystne dla Ukrainy.

„Kiedy ludziom brakuje odwagi, aby przyznać się do błędów, przeprosić, dostosować się do rzeczywistości, uczyć się, zmieniają się w potwory” – mówił prezydent Zełenski. – „A kiedy świat to ignoruje, potwory decydują, jakby to świat musiał się do nich dostosować. Ukraina to wszystko zatrzyma. Nic nie pomoże rosyjskiemu tchórzostwu. Przyjdzie taki dzień, że będą musieli przyznać się do wszystkiego, przyznać prawdę”.