Ukraiński żołnierz fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Nocny atak w Kijowie. Czy uda się utworzyć korytarz humanitarny w Mariupolu?

Walki na Donbasie i w kierunku Krymu, wieczorny atak rakietowy w Kijowie, podczas wizyty sekretarza ONZ – i dalsze kradzieże zboża w okolicach Chersonia. Rozpoczął 65. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainie.

Wczoraj na Ukrainie gościł Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ.

W nocnym ataku w Kijowie sześć osób zostało rannych. Zniszczone zostało pierwsze i drugie piętro budynku.
„Uderzenia rakietowe wojsk rosyjskich na Kijów podczas wizyty sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa są zamachem na niego i światowe bezpieczeństwo” – napisał na Twitterze Ołeksij Reznikow, minister obrony Ukrainy.

Ukraińskie wojska odzyskały wsie Ruska Łozowa i Kutuziwka na obrzeżach Charkowa. Armia potwierdziła także, że zapewniła sobie pełną kontrolę nad wsią Kutuziwka. Ataki na sam Charków i ostrzały miasta trwają – jak poinformował Ołeh Synegubow, szef obwodowej administracji w ciągu ostatnich 24 godzin Rosjanie zabili w obwodzie pięć osób, a 11 innych odniosło obrażenia.

Nadal zdobycie Donbasu i utrzymanie korytarza lądowego na Krym jest głównym celem Rosji. Jak informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, trwają walki i ostrzał wzdłuż całej linii frontu. Szczególnie ciężkie walki toczą się wokół Łysyczańska i Siewierodoniecka, Rosjanie próbują też posuwać się w kierunku Słowiańska. Mimo że Rosjanie starają się w maksymalnym stopniu wykorzystywać artylerię, mają też wsparcie lotnictwa – odnoszą ogromne straty ze względu na silny i konsekwentny opór wojsk ukraińskich. Informacje o bardzo dużych rosyjskich stratach potwierdza też w informacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

W obwodzie donieckim i ługańskim w ciągu ostatniej doby Ukraińcy odparli dziewięć ataków wroga, zniszczyli między innymi sześć czołgów, jeden system artyleryjski, jedną wyrzutnię rakiet i dwanaście pojazdów opancerzonych. Jak informują ukraińskie siły powietrzne, w ciągu ostatniej doby udało się zniszczyć jeden samolot, pięć pocisków manewrujących i dziewięć dronów operacyjno-taktycznych.

W okolicach Doniecka doszło do pożaru składu ropy naftowej. Rosjanie nadal oblegają Mariupol i zakład Azowstal. Rosja nie zgadza się na ewakuację cywilów przebywających w zakładzie Azowstal – według danych strony ukraińskiej jest tam jeszcze około tysiąca osób. Jak powiedział Putin, cywile mogą opuścić Azowstal, a wojsko złożyć broń i w tej kwestii nie będzie żadnych negocjacji.

Narasta terror na okupowanych terenach: mieszkańcom nie wolno się przemieszczać, Rosjanie nie dopuszczają też dostaw humanitarnych, mimo że wiele miejscowości jest na skraju katastrofy humanitarnej. Nasilają się kradzieże zboża w obwodzie chersońskim i nie tylko tam – ponad 60 ton pszenicy skradziono w miejscowości Kamianka-Dniprowska w obwodzie zaporoskim wraz z ciężarówką.

„Dziś mamy poważne wieści dla naszego państwa, dla naszej ochrony: Stany Zjednoczone przygotowały nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy – 33 miliardy dolarów” – mówił w nocnym przemówieniu prezydent Wołodymyr Zełenski. – „W szczególności ponad 20 miliardów może zostać przeznaczonych na obronę, a na wsparcie gospodarcze zaplanowano ponad 8 miliardów dolarów. Kolejne 3 miliardy dolarów zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną. To bardzo ważny krok dla Stanów Zjednoczonych i jestem wdzięczny za niego narodowi amerykańskiemu i osobiście prezydentowi Bidenowi. Mam nadzieję, że Kongres szybko zatwierdzi tę prośbę o pomoc dla naszego państwa”.