zniszczony rosyjski czołg fot. Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Ukraina: Nasilają się walki w Donbasie

Według Johna Kirby’ego, rzecznika Pentagonu, Putin osiągnął dokładnie zero swoich celów na Ukrainie. Dlatego walki w Donbasie, które już trwają, mogą być jeszcze bardziej brutalne i krwawe, a działania Rosjan na zajętych terenach – wyjątkowo okrutne.

Rzecznik Pentagonu zwrócił uwagę, że Władimirowi Putinowi nie udało się zdobyć Kijowa ani osadzić w nim marionetkowego rządu, musiał opuścić północną Ukrainę i skupić swoje wysiłki na wschodzie i południu. Ale i tu kontroluje jedynie niektóre osady i miasta. Ukraina nadal walczy jako naród i jako państwo. Dlatego wojna na wschodzie może być wyjątkowo brutalna, bo Rosja będzie za wszelka cenę dążyła do zdobycia pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim. Według sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy ciężkie walki toczą się na wschodzie i południu kraju. Rosjanie nadal blokują Charków i ostrzeliwują to miasto.

Według Enerhoatomu w Enerhodarze, mieście położonym przy Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i okupowanym przez Rosjan, okupanci zdjęli ze stanowiska burmistrza Dmytra Orłowa, a jego miejsce zajął Andrij Szewczyk, dotychczasowy zastępca rady miejskiej i zwolennik rosyjskiej okupacji. Ukraina odzyskała natomiast kontrolę nad terenami wokół Czernobyla. Przedstawiciele ukraińskich władz stwierdzili, że w Rosjanie nie tylko kopali okopy w napromieniowanych miejscach, ale nawet tam mieszkali. To oznacza, że wszyscy zapadną na śmiertelną chorobę popromienną.

W nocy doszło do kilku ataków lotniczych w obwodach dniepropietrowskim i zaporoskim, jak podała agencja Ukrinform, Ukraińcy zestrzelili też rosyjską rakietę wycelowaną w Połtawę. W Borodziance, która jest jedną z najbardziej zniszczonych miejscowości, trwają przeszukiwania gruzów budynków mieszkalnych, w których piwnicach mieszkańcy chronili się przed bombardowaniami. Podczas okupacji rosyjskiej nie można ich było przeszukiwać, bo okupanci na to nie pozwalali strzelając do ratowników. Jak podał Denys Monastyrski, minister spraw wewnętrznych Ukrainy, przeszukanie i rozbiórka ruin jednego tylko wieżowca przez ratowników trwa tydzień. Wychodzą na jaw kolejne fakty dotyczące ludobójstwa w Buczy,.

Według gazety „The Times” kluczowe będą najbliższe trzy tygodnie na wojnie, taką opinię miał wyrazić jeden z polityków brytyjskich. Jego zdaniem Ukraina już częściowo wygrała tę wojnę, ponieważ zmusili okupantów do opuszczenia części zajętych terenów, rozbili armię i pokazali światu okrucieństwa Rosji oraz skalę propagandy Putin. Ale trzy tygodnie to sporo czasu i rosyjskie wojska mogą się dozbroić oraz uzupełnić skład osobowy oddziałów. To może oznaczać długotrwały konflikt na wschodzie Ukrainy.

Dlatego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w swoim środowym, wieczornym wystąpieniu podkreślił, że dotychczasowe sankcje wobec Rosji nie wystarczą, by Moskwa zaczęła poważnie myśleć o pokoju z Ukrainą. Musi nastąpić zakaz importu rosyjskiej ropy, bo tylko to skutecznie obniży dochody Rosji do takiego poziomu, że nie będzie mogła dalej myśleć o wojnie.
„Jeśli nie będzie naprawdę bolesnego pakietu sankcji wobec Rosji i realnych dostaw broni, o które prosiliśmy wielokrotnie, Rosja uzna to za przyzwolenie na to, aby pójść dalej” – powiedział Zełenski. – „Uzna to za przyzwolenie na rozpoczęcie nowej krwawej ofensywy na Donbasie”.

Pomoc na Ukrainę nadal napływa z całego świata. Kanadyjska armia chce wysłać swoje oddziały do Polski, by tutaj mogły nieść pomoc. Kanada zaplanowała zwiększenie swojego budżetu obronnego o 8 mld dolarów, jak podała stacja CBS, planuje także zakup kolejnych partii broni dla Ukrainy, aby pomóc jej w walce z Rosją. Wielka Brytania wyśle na Ukrainę pojazdy opancerzone, takie jak Mastiff lub jak Jackal. Natomiast Pentagon szkoli obecnie ukraińskich żołnierzy w obsłudze przenośnych uzbrojonych dronów.