Ukraina: Ciężkie walki wokół Charkowa i Kijowa. Rosjanie zdobyli Chersoń i Trościaniec

Bieg Solidarni z Ukrainą fot. Ewa Malicka

To była noc walk w kilku rejonach Ukrainy, głównie Charkowa, Chersonia i Kijowa. Walka jest bezpardonowa: Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie sprzęt. Rosja jest obejmowana kolejnymi sankcjami.

Rosjanie weszli do Trościańca, Chersonia i Żytomierza. W Trościańcu nie ma prądu, zniszczone są drogi, a jak poinformował Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej, Rosjanie wyprowadzali ludzi z domów i piwnic każąc im siedzieć w nocy na ulicach.

W Chersoniu Rosjanie opanowali stację kolejową i port. Jak poinformowało Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, Rosjanie rzekomo porzucają sprzęt licząc na to, że zechcą go przejąć Ukraińcy – ale w środku zostawiają miny. Takie przypadki stwierdzono w obwodzie sumskim. Z kolei Ukraińcom udało się zniszczyć 180 jednostek sprzętu wojskowego Rosji dzięki tureckiemu dronowi Bajraktar TB-2.

W Żytomierzu celem ataków rosyjskich był prawdopodobnie szpital – ale bomby trafiły w stojący obok budynek mieszkalny. Dom został zniszczony, a w szpitalu wyleciały wszystkie drzwi i szyby z powodu eksplozji. Miasto zostało poważnie zniszczone podczas ataków, dwie osoby nie żyją.

Rosjanie próbowali też zdobyć szpital w Charkowie, mieli zrzucić desant spadochroniarzy. Walki trwały całą noc, ale nie udało im się zdobyć szpitala i nie ma strat wśród ukraińskich żołnierzy, jak poinformował Wołodymyr Tymoszko, dowódca policji obwodu charkowskiego portal Suspilne. Ambasador Ukrainy w Estonii podzieliła się zdjęciem Charkowa przed inwazją i obecnie. Zdjęcia przerażają i łamią serca. Trwają ataki na Kijów, bombardowania trwały całą noc.

 

Według informacji podanej przez „The Kyiv Independent” Artiom Zdunow, przywódca rosyjskiej Republiki Mordowskiej, poinformował o śmierci rosyjskiego pułkownika Wiktora Isaikina, który został wysłany na Ukrainę z zadaniem wojskowym. Zdunow nie podał jednak, jakie to było zadanie.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/262842542695498

Joe Biden wystąpił przed Kongresem USA, gdzie powiedział, że właśnie trwa rozliczanie Putina przez wolny świat za to, co zrobił. I powiedział: „dopadnijcie go!”. Zapadła też decyzja, że Departament Sprawiedliwości utworzy specjalny zespół, który będzie ścigał nielegalne majątki rosyjskich oligarchów. Oksana Markarova, ambasador Ukrainy, podczas tego przemówienia otrzymała owacje na stojąco.

Dziś do Polski przylatuje Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej, który spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim w Porcie Lotniczym Rzeszów-Jasionka. Później obaj politycy odwiedzą przejście graniczne Korczowa-Krakowiec.

Trwają kolejne sankcje dla Rosji: amerykańska spółka paliwowa Exxon Mobil zapowiedziała wyjście z projektu gazowego Sachalin-I, a Boeing – wstrzymanie dostaw części, obsługi technicznej i wsparcia technicznego dla rosyjskich linii lotniczych.

W Rosji coraz więcej osób i lokalnych władz występuje przeciwko wojnie na Ukrainie. Rada miejska dzielnicy Chamowniki w Moskwie potępiła inwazję zwracając uwagę na jej katastrofalne skutki dla rosyjskiej gospodarki, tak samo rosyjscy ustawodawcy z okręgu miejskiego Gagarinsky w Moskwie. Rosyjskie oddziały mają odmawiać walki na Ukrainie, jak podaje „The Kyiv Independent”. Pojawiły się pogłoski o szykowanym przewrocie pałacowym na Kremlu i przejęcie władzy przez przeciwników wojny.

Źródło: Onet

Podziel się: