Ukraina: Bombardowanie Odessy. Czy uda się ewakuować mieszkańców Mariupola?

ukraiński czołg fot. Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Rosjanie nadal ostrzeliwują obwody ługański, doniecki i charkowski. Trwają ataki na Zaporoże, została też ostrzelana Odessa. Do Lwowa przyjechała z pomocą humanitarną słynna aktorka Angelina Jolie. Trwa kolejna próba ewakuacji Mariupola.

Miniona noc upłynęła pod znakiem intensywnych walk i ostrzałów we wschodniej Ukrainie, w obwodach donieckim, ługańskim, charkowskim i dniepropietrowskim – w tym ostatnim pociski spadły na wieś Wełyka Kostromka, trwa liczenie strat i ofiar. W obwodzie donieckim Rosjanie próbowali przełamać ukraińską obronę w rejonie Marjinki, ale jak poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, próba się nie powiodła. Rosjanie ostrzelali 21 osiedli. W Dobropolu w obwodzie donieckim zginęło siedmioro cywilów, w tym troje dzieci – jak poinformował w Telegramie Pawło Kyryłenko, szef obwodowej administracji.

Ciężkie walki toczą się wokół Zaporoża: Ukraińska 110. Samodzielna Brygada Obrony Terytorialnej ostrzelała tam rosyjskie pozycje.

Ostrzeliwany był Charków, zwłaszcza dzielnica Sałtiwka. Straż pożarna wyjeżdżała do pożarów wywołanych ostrzałami 14 razy. Trwają ciężkie walki wokół Iziumu, ale żadnej ze stron nie udało się osiągnąć szczególnych sukcesów.

Według Pentagonu Rosjanie planują przedłużoną ofensywę w Donbasie, zintensyfikowali też ostrzał środkowej Ukrainy, by utrudnić Ukraińcom odbieranie dostaw z zaopatrzeniem. Atakują trasy zaopatrzenia, a także tory kolejowe, by uniemożliwić przejazd pociągów. Jednak choć walki i ostrzał przybrały na sile, to i tak ofensywa na wschodzie jest opóźniona o co najmniej kilka dni w stosunku do tego, co zakładał plan Putina. Nadal też nie udało im się okrążyć Ukraińców na Donbasie.

Trwają próby doprowadzenia do ewakuacji cywilów i rannych z Mariupola. Doradca prezydenta Zełenskiego Mychajło Podolak powiedział jednak, że Rosja odrzuca propozycję, bo zniszczenie miasta i kombinatu Azow ma dla nich znaczenie symboliczne. Stacja Sky News poinformowała dziś powołując się na radę miejską Mariupola, że Rosjanie wywożą respiratory z miejskich szpitali. Było ich tam 60.

Jak podał „Euromaidan Press”, kolumna samochodów z logiem ONZ wjechała do miasta.

Po południu została ostrzelana Odessa. Pociski trafiły w lotnisko i został uszkodzony pas startowy. Uszkodzenia są duże, pas nie nadaje się do wykorzystania. Odessa otrzymała też dziś nowe zestawy obrony przeciwlotniczej, jak poinformował Serhij Bratczuk, przedstawiciel władz obwodu odeskiego.

W obwodzie kijowskim, w lesie, znaleziono kolejny grób z ofiarami Rosjan, torturowanymi przed śmiercią. To trzech mężczyzn – mieli rany postrzałowe rąk i nóg, związane ręce, byli torturowani, a później zastrzeleni – poinformował Andrij Niebytow, szef policji w obwodzie kijowskim.

https://www.facebook.com/pol.kyivregion/posts/359287162902273

Do Lwowa przyjechała z pomocą humanitarną słynna aktorka Angelina Jolie. Spotkała się z pasażerami pociągu ewakuacyjnego i zdążyła wejść na kawę do jednej z lwowskich kawiarni.

Wielka parada w Moskwie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja będzie w tym roku znacznie skromniejsza, jak poinformowały agencje. Weźmie w niej udział zaledwie 131 pojazdów – w ubiegłym roku było ich 197, mniej będzie też żołnierzy biorących udział w defiladzie o około 2 tysiące.

https://www.facebook.com/GeneralStaff.ua/posts/306191908360561

Podziel się: