Ukraina: Alarmy bombowe w Mikołajowie i obwodzie dniepropietrowskim. Mariupol dalej walczy

Mariupol fot. Siły Zbrojne Ukrainy

Nadal trwają walki na wschodzie Ukrainy – i nadal broni się Mariupol mimo dalszych bombardowań. Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, 28 kwietnia wybiera się z wizyta do Kijowa. W Chersoniu zawisła flaga ZSRR.

Jak poinformował John Kirby, rzecznik prasowy Pentagonu, na wschód Ukrainy nadal są wysyłane kolejne rosyjskie oddziały, co dowodzi przygotowywania większej ofensywy. Nadal wschód i południe są głównymi celami wojsk okupacyjnych. Eksperci ostrzegają też przed wzmożona aktywnością okrętów podwodnych klasy Kilo na Morzu Czarnym w odwecie za zatopienie krążownika “Moskwa”.

Ukraina przygotowuje kontrofensywę, jak zapowiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, która ma się zacząć od zdobycia na wrogu większych ilości broni, zwłaszcza artylerii i ciężkich pojazdów opancerzonych.

Alarmy dziś w nocy było słychać w Mikołajowie i obwodzie mikołajowskim, a także w obwodzie dniepropietrowskim, ale nie ma jeszcze informacji, jakie są straty. Ostrzeliwany był też Charków i Mariupol. W Chersoniu rosyjscy żołnierze wywiesili flagi Rosji i Związku Radzieckiego. To miasto, tak jak część obwodu, jest okupowane przez Rosjan, 27 kwietnia ma się tam odbyć “referendum” w sprawie utworzenia Chersońskiej Republiki Ludowej.

W Husariwce, miejscowości w obwodzie charkowskim, znaleziono ciała dwóch osób, mężczyzny i kobiety. Przed śmiercią byli torturowani. Ich ciała zostały spalone, jak podała ukraińska prokuratura.

Mariupol nadal walczy, jak zapewnił Wadym Bojczenko, mer miasta w wywiadzie dla niezależnego rosyjskiego portalu Meduza, mimo stałych bombardowań i ostrzałów, także magazynów żywności i leków. Według niego w schronach Azowstali jest około tysiąca cywilów. To w większości okoliczni mieszkańcy, którzy schronili się tam, bo była tam woda i żywność. Mówił też, że sami Rosjanie na punktach kontrolnych przyznają, że nie mają pojęcia, co robią na Ukrainie i czują się jak faszyści.

W jednej z wsi w obwodzie kijowskim zauważono bociana. Ptak założył gniazdo na jednym ze zniszczonych domów miejscowości, co ogromnie ucieszyło mieszkańców, bo – tak jak w Polsce – obecność bocianów jest uważana za przynoszącą szczęście i błogosławieństwo.

Do Kijowa wybiera się Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ. ma być z wizytą 28 kwietnia, by spotkać się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a wcześniej ma odwiedzić Moskwę i spotkać się z prezydentem Władimirem Putinem.

Izrael poinformował o przekazaniu Ukrainie hełmów i sprzętu ochronnego – w odpowiedzi Anatolij Wiktorow, ambasador Rosji w Izraelu, ostrzegł, że Rosja wyciągnie odpowiednie konsekwencje, jeśli Tel Awiw będzie dostarczał sprzęt wojskowy na Ukrainę.

USA zapowiedziały przekazanie dodatkowych 131 milionów dolarów dla Ukrainy, jak podała Agencja Rozwoju Międzynarodowego Stanów Zjednoczonych. Jej szefowa, Samantha Power, poinformowała o tym po spotkaniu z premierem Denysem Szmyhalem w Waszyngtonie.

“Kończy się w Wielki Piątek, jeden z najsmutniejszych dni w roku dla chrześcijan” – powiedział wczoraj wieczorem prezydent Wołodymyr Zełenski. – “Dzień, kiedy, jak się wydaje, śmierć zwyciężyła. Ale mamy nadzieję na zmartwychwstanie, wierzymy w zwycięstwo życia nad śmiercią i modlimy się, żeby śmierć przegrała. Śmierć nie ma szans na zwycięstwo z życiem”.

Podziel się: