Uchwała krajobrazowa unieważniona. Jacek Jaśkowiak: „to triumf bezprawia”

Jacek Jaśkowiak fot. UMP

„Decyzja wojewody uchylająca uchwałę, zrównująca nośniki nielegalne z tymi, których właściciele zadali sobie trud dopełnienia wszystkich formalności, to triumf bezprawia” – powiedział prezydent Jacek Jaśkowiak, komentując unieważnienie przez wojewodę uchwały krajobrazowej.

Przypomnijmy: wojewoda Michał Zieliński poinformował 27 lutego o unieważnieniu uchwały krajobrazowej, którą przez siedem lat przygotowywały władze miasta, a w styczniu tego roku uchwalili radni. Powodami, dla których wojewoda unieważnił uchwałę, są istotne naruszenia prawa, nieprawidłowości formalno-prawne i przekroczenie kompetencji przez radnych, którzy ją uchwalili.

„Radość z uchwały krajobrazowej, dającej narzędzia do skutecznej walki z nielegalnymi reklamami nie trwała długo. Decyzją wojewody została ona dzisiaj uchylona” – czytamy na profilu facebookowym Poznania. Zostało tam także zamieszczone stanowisko prezydenta Jacka Jaśkowiaka w tej sprawie.

„W Poznaniu jest około 100 tys. nielegalnych reklam. To 80% wszystkich funkcjonujących w mieście nośników” – napisał prezydent. – „Uchwała była narzędziem pozwalającym na wyeliminowanie tej patologii i uporządkowanie przestrzeni publicznej. Decyzja wojewody uchylająca uchwałę, zrównująca nośniki nielegalne z tymi, których właściciele zadali sobie trud dopełnienia wszystkich formalności, to triumf bezprawia. To porażka praworządności i państwa, które jest z kartonu, które akceptuje i wspiera działania nielegalne, kosztem Miasta, przestrzeni miejskiej i mieszkańców. Dopóki będę pełnił funkcję publiczną, będę zabiegał o to, by aktywność polityków zarówno na szczeblu lokalnym, jak i rządowym, dążących do zablokowania uchwały, nierzadko korzystających z nielegalnych nośników w czasie kampanii wyborczych, została zbadana przez odpowiednie organy ścigania”.

Pod wpisem prezydenta pojawiło się sporo komentarzy – i nie zawsze popierających stanowisko Jacka Jaśkowiaka. Internauci zastanawiają się między innymi, jak to możliwe, że uchwała przygotowywana przez 7 lat zawiera aż tyle błędów. Intryguje ich także to, że aż 80 proc. wszystkich reklam w mieście jest nielegalnych – to co do tej pory robiły służby miejskie? Bo przecież, choć nie było uchwały krajobrazowej, to jednak obowiązuje całkiem sporo przepisów, choćby w prawie budowlanym, które pozwalają na demontaż nielegalnych nośników reklam.

Podziel się:

Ostatnio dodane: