UAM wdrożył oszczędności. Są już pierwsze efekty!

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

Zmniejszenie zużycia energii o 10 proc., a ciepła o ponad 20 proc. Takie są pierwsze efekty zasad oszczędzania wdrożonego na początku tego roku akademickiego przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Przypomnijmy, że 28 listopada władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozpoczęły realizację „Planu zapobiegania skutkom kryzysu energetycznego”. Jednym z czynników uzasadniających jego wdrożenie było zakwalifikowanie UAM do grona podmiotów chronionych, dzięki czemu możliwe było ustalenie niższych od rynkowych stawek cen za energię elektryczną – uczelnia musiała, jak zaznaczył ustawodawca, obniżyć całkowite zużycie energii elektrycznej o 10 proc. w swoich budynkach od dnia 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r.

– Jesteśmy zadowoleni z obecnego poziomu oszczędności, porównując okres listopad-styczeń 2021/2022 r. i 2022/2023 r. – powiedział dr Marcin Wysocki, kanclerz UAM. – Udało się zmniejszyć zużycie energii elektrycznej o 10 proc., a ciepła o ponad 20 proc.

Mniejsze zużycie ciepła to – jak uważa kanclerz – nie tylko efekt ciepłej zimy, ale też zmiana podejścia pracowników, obniżenie temperatury w pomieszczeniach oraz wyłączanie kaloryferów na dni wolne od pracy.
– Bardzo dziękujemy pracownikom i pracowniczkom UAM, którzy od trzech miesięcy żyją w nowej rzeczywistości i oszczędzają zarówno energię elektryczną, jak i ogrzewanie – dodaje kanclerz UAM.

Kanclerz zapewnił, że jeszcze więcej uczelnia oszczędzi latem. UAM odnotowuje wtedy największe zużycie prądu ze względu na używanie klimatyzacji, więc każde ograniczenie w schładzaniu budynków będzie oznaczało dalsze wymierne oszczędności dla budżetu uczelni.

Podziel się:

Ostatnio dodane: