TVN24 ma koncesję na nadawanie. Ale holenderską

Wolne Media, Wolni Ludzie, Wolna Polska - Lex TVN - fot. Sławek Wąchała

Zarząd TVN SA powiadomił o złożeniu wniosku o przyznanie holenderskiej koncesji ze względu na brak decyzji co do odnowienia koncesji polskiej. Telewizja dostała holenderską koncesję, a więc nadal będzie mogła nadawać w Polsce.

Powodem takiej decyzji ze strony władz TVN jest fakt, że od 18 miesięcy bezskutecznie czekają na przedłużenie koncesji na nadawanie w Polsce, choć stacja spełnia wszystkie wymagane prawem wymogi. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji twierdzi, jak podaje Onet.pl, że problemem jest „sytuacja właścicielska” TVN, chociaż jest ona dokładnie taka sama jak w 2015 roku, gdy KRRiT koncesję przyznała. Dodajmy, że sytuacja prawna w Polsce też jest taka sama, bo nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji zwana lex TVN, która uniemożliwia otrzymanie koncesji przez stację spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – nie obowiązuje. Na razie tylko przegłosował ją Sejm, a decyzji w jej sprawie nie podjął Senat.

„Jeśli do 26 września Polska nie da nam koncesji, skorzystamy z holenderskiej” – poinformował dziś w oświadczeniu zarząd TVN S.A. Bo dla stacji najważniejszym zadaniem teraz jest „zapewnienie widzom stałego dostępu do niezależnych, opartych na faktach i sprawdzonych informacji”. Zarząd podkreślił też, że ma nadzieję na przyznanie polskiej koncesji i ponownie zaapelował o jej przyznanie, a uzyskanie koncesji w Holandii nie rozwiązuje problemu związanego z nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji. Ta ustawa podważa wolność słowa, niezależność mediów i własność prywatną, uderza więc we wszystkie kanały TVN, a stacja jest zdeterminowana, by bronić prawa widzów do wolnych mediów i wolnego wyboru tego, co chcą oglądać.

Zarząd TVN zapewnia też, że jeśli będzie jednak musiała skorzystać z holenderskiej koncesji, widzowie tego nie odczują – odczują natomiast pracownicy TVN, bo dla nich będzie to wyzwanie organizacyjne i finansowe.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji jest zdaniem Jarosława Kaczyńskiego niezbędna, żeby zapobiec przejmowaniu polskich telewizji przez kapitał z takich krajów jak Rosja, Chiny, kraje arabskie czy narkobiznes – ale sformułowanie w niej zawarte uderza wyłącznie w Amerykanów, którzy są właścicielami TVN. Trudno mieć wątpliwości, że taki jest prawdziwy cel tej nowelizacji, ponieważ – jak to już kilkakrotnie przypominał Onet.pl – Polska już ma obowiązujące mechanizmy prawne, które mogłyby powstrzymać podejrzane transakcje w mediach. Są one zawarte w tarczy antykryzysowej 4.0, przyjętej przez Sejm ponad rok temu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: