Rusza budowa tunelu kolejowego w Kostrzynie

Polskie Linie Kolejowe podpisały z gminą Kostrzyn umowę na budowę tunelu na trasie kolejowej do Warszawy oraz przebudowę układu drogowego w tym rejonie. Prace mają ruszyć w marcu.

– Spełnia się marzenie, budujemy! – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn. – Potrzeba było aż 3,5 roku, by przygotować całą inwestycję. W 2015 roku z radnymi podjęliśmy uchwałę, aby przystąpić do opracowania koncepcji, to był początek. Myślę, że nie będziemy już mówić, że Kostrzyn jest podzielony linią kolejową.

Wiadukt ma zastąpić dwa przejazdy kolejowe w Kostrzynie – w ciągu ulicy Grunwaldzkiej i Powstańców Wielkopolskich w Kostrzynie. Tunel za blisko 29,5 mln zł zrealizuje spółka Strabag, z czego 14,426 mln zł dofinansuje PKP Polskie Linie Kolejowe. Tunel ma być objęty 6-letnią gwarancją.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dofinansują budowę obiektu kwotą 11,6 mln zł netto w ramach projektu “Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap III”. PLK poniosą również koszty likwidacji dwóch przejazdów kolejowo-drogowych – podkreśla Zbigniew Wolny z Polskich Linii Kolejowych. – Gmina Kostrzyn sfinansuje pozostałą część inwestycji, w tym koszty budowy dróg dojazdowych.

20 lutego władze gminy podpisały także umowę z Zakładem Drogowo-Transportowym Sławomir Begier z Nekli, który wybuduje drogi dojazdowe do tunelu. Budowa dróg i modernizacja istniejących dróg będzie kosztować ponad 24,4 mln zł, z czego 6 mln zł sfinansuje Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

– W czerwcu mają wrócić pociągi do Warszawy, ale nie oznacza to, że ruch będzie prowadzony już po obu torach – wyjaśnia burmistrz Szymon Matysek. – Całość ma zakończyć się w lipcu 2020 roku, mamy czas, by tunel wpisać w tę inwestycję. Naszym zamiarem będzie skomunikowanie mieszkańców, szczególnie dzieci w dowozie do szkół. Rozważamy różne scenariusze, nawet z uruchomieniem dodatkowej linii autobusowej.

Cała inwestycja kosztować będzie blisko 54 miliony złotych (53 807 707,38 zł), z czego część środków pokryje kolej i powiat poznański. Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe przekaże 14,426 mln zł, kolejne 6 mln zł dołoży Starostwo Powiatowe w Poznaniu. Pozostałą kwotę sfinansuje gmina Kostrzyn.

Janusz Ludwiczak, infoKostrzyn.pl, el

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze