Trzemeszno: Czy Nowa Lewica nie popiera nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt?

Stowarzyszenie Otwarte Ramiona poprosiło o wyjaśnienie Nową Lewicę o wyjaśnienie wypowiedzi posła Tadeusza Tomaszewskiego. Poseł w rozmowie z hodowcami w Trzemesznie nie poparł nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Poseł Tomaszewski 1 marca spotkał się z hodowcami z gminy Trzemeszno w sprawie tzw. piątki dla zwierząt. I to wtedy powiedział, że “jego ugrupowanie nie będzie w tej kwestii wykazywać żadnej inicjatywy”, jak informuje stowarzyszenie.

Dlatego Otwarte Ramiona poprosiły o oficjalne stanowisko partii Nowa Lewica w wymienionej sprawie:
“Procedowana do niedawna nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt zawierała niezwykle potrzebne zmiany prawne, takie jak zakaz hodowli zwierząt na futro, zakaz uboju rytualnego, czy zakaz wykorzystywania zwierząt w cyrkach – wszystkie te rzeczy już dawno powinny zniknąć z polskiej codzienności, jeśli chcemy mówić o ochronie praw zwierząt w naszym kraju” – napisało stowarzyszenie w oficjalnym piśmie. – “Tego też oczekuje polskie społeczeństwo – w badaniu przeprowadzonym przez CBOS ponad połowa (56,6%) badanych opowiedziała się za przyjęciem w całości “piątki dla zwierząt”, a zakaz hodowli na futra popiera blisko 70% Polaków i Polek.

Co więcej, wielokrotnie szeroko poruszany był również fakt, że polska wieś oraz rolnicy de facto znacznie tracą na przemysłowej hodowli zwierząt na futra – świadczy o tym chociażby ostatnia ekspertyza rzeczoznawcy majątkowego, która wykazała znaczny spadek, nawet o 50% cen nieruchomości położonych w pobliżu takich ferm. Dlatego w ostatnich latach mamy do czynienia z licznymi protestami lokalnych mieszkańców, którzy nie chcą mieszkać w pobliżu przemysłowych hodowli. Jak sami zresztą podkreślają – prawdziwe rolnictwo to z pewnością nie hodowla zwierząt na futra ani nie wielkie przemysłowe fermy.

Jeśli chodzi o sam ubój rytualny – 17 grudnia 2020 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że kraje unijne mogą w zakresie własnego prawa wprowadzić zakaz uboju bez wcześniejszego ogłuszania i nie kłóci się to z zasadą wolności wyznania religijnego. Czas więc nareszcie skończyć z zupełnie niepotrzebnym cierpieniem, które zadajemy każdego roku setkom tysięcy zwierząt.

Tym bardziej biorąc pod uwagę powyższe fakty, nasze zaniepokojenie budzą słowa wypowiedziane przez Posła Tomaszewskiego oraz jego zadowolenie z wstrzymania prac nad ustawą o ochronie zwierząt. Niezrozumiałe pozostaje też jego określenie stanowiska w imieniu całego środowiska – przeciwstawiające się temu powszechnie do tej pory znanemu – zgodnie z którym Lewica stała po stronie praw zwierząt.

Liczymy więc na sprawne wyjaśnienie sytuacji oraz oczekujemy podjęcia działań mających na celu rzeczywistą poprawę losu zwierząt w naszym kraju – głównie poprzez adekwatne działania ustawodawcze”.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze