Trasa kórnicka coraz bardziej zielona. Na części torowiska już rośnie rozchodnik

trasa kórnicka fot. PIM

Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy trasa kórnicka robi się coraz bardziej zielona – rozchodnik został już posadzony na odcinku od ul. Jana Pawła II do Milczańskiej, gdzie zamontowano nowe tory. Teraz trwa tam rozwieszanie sieci trakcyjnej.

– Pierwsze maty rozchodnikowe pojawiły się na odcinku od ul. Jana Pawła II do ul. Milczańskiej – mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie. – To tam zamontowano nowe tory i rozwieszana jest sieć trakcyjna. Rozchodnik to wytrzymała roślina, która dobrze sprawdza się w trudnych warunkach, takich jak susza. Pozostałe prace są już bardzo zaawansowane, postępy widać nie tylko na torowisku, ale i na przystankach czy przy infrastrukturze pieszo-rowerowej.

Nowe tory ułożone zostały także na kolejnym odcinku trasy, czyli od Milczańskiej do os. Tysiąclecia, a na odcinku od os. Tysiąclecia do os. Lecha dobiega końca układanie podbudowy torowiska i wkrótce rozpocznie się montaż szyn. Zamontowano tam także specjalne przejście podziemne i ogrodzenie herpetologiczne we współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym, które zapobiega przedostawaniu się traszek na torowisko tramwajowe – tuż obok, przypomnijmy, znajduje się użytek ekologiczny Traszki Ratajskie.

Przebudowa trasy kórnickiej to ostatni etap większego zadania – modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Chartowo i Żegrze wraz z rondem Żegrze oraz budowy nowej trasy od ronda do ul. Unii Lubelskiej, jak przypomina spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. Dzięki temu cała trasa tramwajowa od ul. Jana Pawła II do ronda Żegrze będzie wygodniejsza i bezpieczniejsza, a trasą kórnicką tramwaje będą mogły pojechać szybciej – wcześniej, ze względu na jej stan, nie mogły przekraczać prędkości 20 km na godzinę. Dodatkowo dzięki zastosowaniu nowej technologii tramwaje będą kursować płynniej i ciszej, co będzie z korzyścią dla mieszkańców bloków leżących najbliżej trasy tramwajowej.

Zmodernizowana trasa ma być gotowa do końca tego roku – na początku remontu Poznańskie Inwestycje Miejskie informowały, że prace zakończą się jesienią.

Źródło: UMP

Podziel się: