Tramwaje pojadą trasą Pestki jeszcze w grudniu!

fot. UMP

Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, poinformował, że odcinek trasy PST między Mostem Teatralnym a Słowiańską zostanie udostępniony pasażerom już 24 grudnia. – To znakomita wiadomość dla pasażerów na święta – podsumował prezydent.

Przypomnijmy, że remont trasy PST odbywa się w dwóch częściach ze względów finansowych – pierwszy odcinek to ten od Mostu Teatralnego do Słowiańskiej, a drugi – od Słowiańskiej do osiedla Sobieskiego. Ten pierwszy odcinek zgodnie z harmonogramem prac miał być oddany do użytku w styczniu przyszłego roku – ale prace uda się zakończyć wcześniej, jak poinformował Jacek Jaśkowiak 14 grudnia.

– Dzięki sprawnej pracy firmy PORR oraz konsorcjum NDI możemy otworzyć ten ponad 1,5 kilometrowy odcinek już za kilka dni, w Wigilię – powiedział prezydent podczas briefingu na trasie Pestki. – Wiemy jak ważna dla północnej części Poznania jest cała trasa PST, a przez 25 lat nie był on kompleksowo remontowany. Wpływało to zarówno na komfort, jak i prędkość. Już za kilka miesięcy będzie ona jak nowa. Poznański Szybki Tramwaj znów będzie szybki i przede wszystkim bezpieczny.

Przypomnijmy, że na tym odcinku trzeba było całkowicie rozebrać, a później od zera ułożyć nowe torowisko, czyli szyny, podkłady i podsypkę. Na łukach, gdzie były podkłady drewniane, teraz zamontowano kompozytowe, a na prosty odcinkach – betonowe z z tzw. zelówkami z poliuretanu, co pozwoli wydłużyć żywotność trasy i ograniczy drgania. Remont przeszła też estakada nad Sołaczem i wiadukt nad Poznańską – tam położono nową warstwę izolacyjną i maty wibroizolacyjne, dzięki czemu oba obiekty są lepiej zabezpieczone. Teraz zaczęły się prace przy profilowaniu torowiska, prace elektryczne i regulacja sieci trakcyjnej, które mają się zakończyć do świąt.

– Stan zaawansowania prac oraz ich skoordynowanie z wykonawcą remontu na dalszym fragmencie PST pozwalają na uruchomienie tramwajów z centrum na Winogrady – poinformował Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Dzięki temu pasażerowie szybciej dotrą do centrum.

Oddanie do użytku tego fragmentu trasy PST nie oznacza, że remont został całkowicie zakończony – część prac trwa nadal, ale mogą się one odbywać podczas ruchu tramwajowego, te zaś, które wymagałyby jego wyłączenia, będą się odbywać nocą, gdy tramwaje nie będą kursować. Pasażerowie jednak muszą się liczyć z tym, że dopóki się nie zakończą, na trasie będą obowiązywać ograniczenia prędkości. No i na razie będzie tu kursowała tylko jedna linia tramwajowa – nr 3.

Obecnie ten tramwaj kursuje trasą naramowicką przez Winogrady, Most Teatralny, Kaponierę i Łazarz na Górczyn. Od Wigilii tramwaj będzie skręcał na Głogowskiej na Dworzec Zachodni i pojedzie dolną trasą PST przez Kaponierę, Most Teatralny, a następnie wyremontowanym odcinkiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do przystanku Słowiańska. Będzie to tramwaj dwukierunkowy – przed przystankiem Słowiańska, dzięki zamontowanemu tam rozjazdowi nakładkowemu, zmieni tor jazdy i pojedzie w kierunku centrum i Naramowic.

Ponieważ linia nr 3 zmieni trasę, to od 24 grudnia z powrotem zacznie kursować linia tramwajowa nr 8, która pojedzie z Górczyna po swojej stałej trasie do Mostu Teatralnego, a następnie ulicą Dąbrowskiego na Ogrody.

Podziel się:

Ostatnio dodane: