Powstanie Wielkopolskie, obchody fot. L. Łada

Tramwaje i autobusy zatrzymają się na jedną minutę

W dzień 103. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 27 grudnia o godz. 16.40, wtedy, gdy rozpoczęło się powstanie, na minutę zatrzymają się autobusy i tramwaje Poznania i przewoźników gminnych obecnych w tym czasie na terenie miasta.

W tym roku po raz pierwszy dzień rocznicy będzie także świętem państwowym – Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

27 grudnia (poniedziałek) pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich odbędą się uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W związku z powyższym od około godz. 15.30 do odwołania – na polecenie służb Nadzoru Ruchu MPK – tramwaje linii nr 9 i 18 nie będą dojeżdżać do rynku Wildeckiego, a pojadą prosto ulicą Królowej Jadwigi.

Wybuch Powstania Wielkopolskiego zostanie upamiętniony przez zatrzymanie tramwajów i autobusów MPK Poznań oraz – na prośbę Zarządu Transportu Miejskiego – autobusów przewoźników gminnych, których pojazdy będą znajdowały się na terenie miasta. Będą to autobusy firm: Transkom, Translub, Kombus, PUK Komorniki, Rokbus, ZKP Suchy Las, TPBUS oraz ZK Kleszczewo.

Pasażerowie usłyszą wyemitowany komunikat: „Szanowni Państwo, 27 grudnia 1918 roku padły pierwsze strzały zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzięki patriotycznej postawie Wielkopolan kolebka polskiego Państwa odzyskała niepodległość. Tą symboliczną chwilą nawiązujemy do obchodów pierwszych rocznic, kiedy to o godzinie 16.40 w całym mieście zatrzymywał się ruch. Chwała Bohaterom! Cześć Ich pamięci!”.

Tego dnia, jak co roku, tramwaje i autobusy MPK Poznań zostaną udekorowane flagami państwowymi.

0 0 votes
Oceń artykuł

Źródło: ZTM

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze