Tramwaj z panelami fotowoltaicznymi wyjechał na ulice Poznania

Combino z panelami fot. MPK

Na poznańskich ulicach pojawił się wyjątkowy tramwaj Siemens Combino. Ma numer 505 i jest zasilany panelami fotowoltaicznymi, zamontowanymi na jego dachu. To rozwiązanie testowe, które będzie sprawdzane w normalnym użytkowaniu tramwaju.

Wprowadzenie tego rozwiązania Krzysztof Dostatni, prezes zarządu MPK Poznań, zapowiadał w październiku ubiegłego roku. Panele fotowoltaiczne miały być zamontowane na dachu Siemensa Combino po naprawie głównej i zasilać system sterowania, kasowniki oraz tablice informacyjne. To rozwiązanie testowe, które przygotowały firma Enika oraz Saatz – bez udziału finansowania MPK.

„MPK Poznań posiada 14 tramwajów Siemens Combino, które od 2003 roku przewożą pasażerów. Po latach użytkowania pojazdy wymagają naprawy głównej, czyli przeglądu elementów konstrukcji oraz wszystkich zamontowanych urządzeń, podzespołów, instalacji i wyposażenia oraz – w razie konieczności – ich naprawy, modernizacji bądź wymiany” – wyjaśnia spółka. – „Prace już trwają. Pierwszy z tramwajów Combino po naprawie głównej zaczął przewozić pasażerów w połowie lutego br. Teraz zakończyły się odbiory kolejnego pojazdu – z numerem 505”.

I to właśnie ten pojazd przy okazji naprawy głównej został wyposażony w panele fotowoltaiczne. Autorzy tego nowatorskiego rozwiązania będą sprawdzać, ile energii elektrycznej niezbędnej do zasilania obwodów sterowania i pomocniczych uda się zaoszczędzić dzięki montażowi paneli. Wyniki tego testu zadecydują o tym, czy system zostanie zamontowany w większej liczbie pojazdów już do normalnej eksploatacji czy też nie.

Wszystkie poznańskie Combino mają przejść naprawy główne do końca 2024 roku.

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Wydarzenia w Wielkopolsce: