Nowe instalacje na dachach tramwajów. Będą produkować prąd

Skrzyżowanie Pułaskiego Libelta Poznań fot. Sławek Wąchała

MPK Poznań zamierza zainstalować panele fotowoltaiczne na dachu tramwaju – na razie jednego i testowo. Instalacja będzie zasilała system sterowania, kasowniki i tablice informacyjne, a dalsze losy zależą od tego, jak się sprawdzi.

Jak informuje Głos Wielkopolski, powołując się na słowa Krzysztofa Dostatniego, prezesa MPK, podczas Poznańskiego Kongresu Gospodarczego – panele zostaną zamontowane na dachu tramwaju Siemens Combino, który akurat jest remontowany. Będzie to instalacja pilotażowa, dostarczona za darmo przez firmy Enika oraz Saatz.

Energia dostarczana przez panele będzie trafiała do przetwornic DC/DC, które umożliwią wykorzystanie jej do zasilania odbiorników pomocniczych i ładowania pokładowych baterii akumulatorów. Instalacja nie będzie zasilała silników tramwajów ani oddawała nadmiaru energii do sieci trakcyjnej – przy wydajności obecnych paneli nie jest to możliwe, bo będzie ich za mało. Tyle, by zasilić sieć, zwyczajnie nie zmieściłoby się na dachu tramwaju.

Jednak zmniejszenie zużycia energii o prąd potrzebny do działania tablic i kasowników to też spora korzyść – o ile oczywiście panele znalazłyby się w większej liczbie tramwajów. Jednak nad tym będzie można się zastanawiać dopiero wtedy, gdy będzie wiadomo, jak sprawdza się instalacja pilotażowa.

Podziel się: