Andrzej Duda fot. UMP

To już oficjalne dane: Andrzej Duda prezydentem Polski

Państwowa Komisja Wyborcza podczas wieczornej konferencji prasowej podała ostateczne i oficjalne wyniki wyborów prezydenckich w Polsce. Zwyciężył Andrzej Duda otrzymując 51,03 proc. głosów.

Rafał Trzaskowski zdobył 48,97 proc. głosów. Frekwencja wyborcza wyniosła 68,18 proc., co oznacza, że zagłosowało ponad 20 milionów Polaków. Oficjalnym zwycięzcą wyborów prezydenckich został więc Andrzej Duda.
– Maraton wyborczy dobiegł końca – podsumował Sylwester Marciniak, szef PKW.

Dziennikarze podczas konferencji prasowej dopytywali o kłopoty z głosowaniem Polaków przebywających za granicą, a także w kraju. Wyborcy dowiadywali się, że nie ma ich na listach wyborczych, mimo że poprawnie złożyli wniosek, lub przeciwnie – są na listach, mimo że składali wnioski o głosowanie gdzie indziej. Były także problemy z dotarciem głosów korespondencyjnych, Jak szacują członkowie komisji, choć nie ma jeszcze dokładnych wyliczeń, bo na to trzeba czasu, różnica między liczbą wysłanych pakietów wyborczych i tych, które wróciły, to około 90 tysięcy.
– Przy takiej skali takie sytuacje niestety mogą się zdarzać, ale każda z nich będzie wyjaśniana – zapewniała Magdalena Pietrzak, szefowa Krajowego Biura Wyborczego.

PKW ma teraz 14 dni na przygotowanie szczegółowego raportu z wyborów. A 21 lipca na zamku w Warszawie wręczy prezydentowi Andrzejowi Dudzie uchwałę o stwierdzeniu wyniku wyborów.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze