Teatr Wielki z “Parią” w Filharmonii Berlińskiej. “Wykonanie zachwyciło melomanów”

Paria, Teatr Wielki w Poznaniu fot. Bartek Barczyk

Zespół poznańskiego Teatru Wielkiego 23 maja zaprezentował koncertowe wykonanie “Parii” Stanisława Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej. “Wykonanie zachwyciło i poruszyło melomanów” – informuje z dumą zespół teatru.

– Publiczność nagrodziła brawami Dominika Sutowicza (Idamor), Iwonę Sobotkę (Neala), Stanislava Kuflyuka (Dżares), Piotra Friebe (Ratef), Lucynę Białas (Kapłanka) – wylicza Anna Czajkowska-Zimnicka z Teatru Wielkiego w Poznaniu. – Partię Akebara wykonał Volodymyr Tyshkov, uzdolniony ukraiński bas, laureat ostatniej edycji Konkursu Moniuszkowskiego w Warszawie, dla którego berliński występ był pierwszą wokalną współpracą z zespołem Teatru Wielkiego w Poznaniu. Występ Tyshkova to symboliczny gest naszej solidarności z Ukrainą.

Solistom towarzyszył Chór i Orkiestra poznańskiej opery pod batutą Maestro Jacka Kaspszyka, a warto dodać, że koncertowe wykonanie “Parii” poprzedzało wydanie płyty, przygotowanej przez wytwórnię Naxos.

– Koncertowe wykonanie “Parii” w Filharmonii Berlińskiej to zwieńczenie wyjazdowych prezentacji tego dzieła, zaplanowanych w sezonie artystycznym 2022/2023, a jednocześnie kolejny, ważny krok w promocji twórczości patrona poznańskiej Opery – mówi Anna Czajkowska-Zimnicka. – To już druga prezentacja opery Stanisława Moniuszki w Filharmonii Berlińskiej w wykonaniu artystów z Poznania. W 2019 roku Teatr Wielki zaprezentował nad Sprewą “Halkę”.

Przypomnijmy, że “Paria” Teatru Wielkiego w Poznaniu została nagrodzona najbardziej prestiżową nagrodą środowiska muzycznego – International Opera Award – w kategorii “dzieło odkryte na nowo” za spektakularną inscenizację, wartość muzyczną i uniwersalność dzieła. “Paria” opowiada o miłości, która nie ma prawa się spełnić, wykluczeniu społecznym, sile uprzedzeń oraz wielkiej potrzebie wolności – wszystko to jest niezwykle aktualne także i dziś. Sukces w Filharmonii Berlińskiej i wcześniej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie czy w Teatrze Wielkim w Łodzi pokazuje, że współczesny odbiorca doskonale to rozumie.

Kolejna koncertowa prezentacja opery Stanisława Moniuszki przez Teatr Wielki w Filharmonii Berlińskiej odbędzie się 22 kwietnia 2024 roku – będzie to “Straszny dwór”.

Podziel się: