Tarnowo Podgórne rachunek fot. FB Tadeusz Czajka

Tarnowo Podgórne: Poseł przyjechał z czekiem – i dostał rachunek od wójta…

Poseł Bartłomiej Wróblewski przyjechał do gminy Tarnowo Podgórne, by wręczyć czek na kwotę 3,87 mln zł, w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Na miejscu powitał go wójt Tadeusz Czajka z rachunkiem na o wiele wyższą kwotę. To dochody, które utraciła gmina wskutek decyzji rządu.

Całą sprawę opisał na swoim Facebooku wójt Tadeusz Czajka: “Mimo iż Poseł przyjechał bez wcześniejszego umówienia, byłem na to spotkanie przygotowany – przyniosłem rachunek dla Rządu RP na kwotę 14 mln zł, stanowiącą wysokość dochodów utraconych przez Gminę Tarnowo Podgórne na skutek decyzji rządu w latach 2019-2020”.

Wójt precyzyjnie wyliczył także, o jakie utracone dochody mu chodzi i dlaczego domaga się ich od rządu: wymienił 4 mln zł – obiecane, ale nie przyznane rządowe dofinansowanie na budowę obwodnicy Tarnowa Podgórnego, 6 mln zł – o tyle spadły dochody gminy wskutek zmian w prawie podatkowych, 4 mln zł – to z kolei kwota, która gmina musiała ze swojego budżetu dopłacić do wynagrodzeń nauczycieli w gminie. Bo rząd podjął decyzję o podwyżkach płac, ale nie przekazał samorządom wystarczających środków na ten cel.

Jak dodatkowo podkreślił wójt, to i tak nie wszystkie straty poniesione przez gminę. Na przykład kwota 14 mln zł nie zawiera kosztów ponoszonych przez gminę Tarnowo Podgórne na wprowadzanie odgórnych obostrzeń i restrykcji związanych z koronawirusem. Koszty nie zostały jeszcze podsumowane, bo pandemia nadal trwa, więc tego, ile koronawirus kosztował gminę, dowiemy się dopiero po ustąpieniu pandemii.

Trzeba przyznać, że w porównaniu z tym kwota 3,87 mln zł zaproponowana przez rząd nie wydaje się szczególnie okazała… Niemniej wójt wyliczył, co można byłoby w gminie za nią zrobić – do wyboru: można byłoby wybudować ulice Rolną i ul. Zbożową w Tarnowie Podgórnym, ulice Olszynową i ul. Sosnową w Przeźmierowie, kupić grunt pod szkołę podstawową w Lusówku, która jest tam bardzo potrzebna i mieszkańcy na nią czekają, wybudować ścieżki rowerowe w Górze i Kokoszczynie i wybudować kolejne ulice w Lusowie.

– Przyniesiony „czek” to moim zdaniem kawałek tektury bez pokrycia, bo kwota jest wyliczona przez rząd na podstawie ustawy dopiero procedowanej w Sejmie i Senacie – podsumowuje wójt. – „Czeku” nie przyjąłem, podobnie poseł nie przyjął rachunku…

Przypomnijmy, że Tarnowo Podgórne jest drugą miejscowością w Wielkopolsce, która tak powitała przedstawiciela rządu. Wcześniej, w Chodzieży, podobny czek chciał wręczyć premierowi Morawieckiemu burmistrz Jacek Gursz. Premier również go nie przyjął.

el

3
Dodaj komentarz

avatar
Gebr
Gebr

Brawa dla Burmistrza. Tak należy pokazywał jak wygląda pomoc rządu PiS.!!!

www
www

wirtualna przedwyborcza “kasa” WSTYD pisiory!!!

POpaprane
POpaprane

No ale dla Syryjczyków mieszkania się znalazły – rozumiem że dla gminy to żaden koszt? Czy ty także znaczy że pan Czajka także jest za podwyższeniem podatków dla młodych? Czy takie jest stanowisko PO? Zresztą niech się nikt nie kłopocze z odpowiedzią. Przecież wszyscy wiemy jak to było powiedziane “obietnice wiążą tylko tych co w nie wieżą”