Szamotuły: Zbożowe oszustwo na wielką skalę

zbożowe oszustwo fot. policja
Co najmniej 650 tysięcy zł strat, zajęcie mienia na prawie 1500 000 zł i 9 osób, które usłyszały zarzuty – a to dopiero początek sprawy. Policjanci z Szamotuł pracują nad sprawą zbożowego oszustwa na wielką skalę.

Szamotulscy policjanci w maju tego roku otrzymali zawiadomienie od zaniepokojonego dyrektora jednej z firm, iż w jego firmie najprawdopodobniej doszło do oszustwa na dużą skalę. Po zbadaniu sprawy okazało się, iż ktoś, prawdopodobnie pracownicy firmy, dla zysku w trakcie skupowania rzepaku celowo fałszują stopień zanieczyszczenia dostarczanego towaru. Zamiast czystego rzepaku, właściciel otrzymywał m.in. rzepak zmieszany z żytem lub innym zbożem. Ze wstępnych ustaleń wynikało też, iż proceder ten trwał co najmniej od stycznia tego roku. W tym okresie, do firmy wjechało najprawdopodobniej około 30 samochodów ciężarowych, które były nieprawidłowo zbadane, przez co firma została narażona na straty o wysokości co najmniej 650 tysięcy złotych.

Gdy kryminalni byli na miejscu w firmie, na gorącym uczynku zatrzymali troje jej pracowników, którzy w nieprawidłowy sposób przeprowadzali badanie przywiezionego ładunku. Policjanci pracujący nad sprawą zabezpieczyli niezbędne materiały dowodowe. Do tej pory kryminalni zatrzymali 9 osób w sprawie. Sześcioro z nich to pracownicy firmy skupującej rzepak, natomiast troje z nich to dostawcy – wielkoobszarowi rolnicy. Podejrzani to mieszkańcy Szamotuł oraz gminy Szamotuły, Wronek, powiatu obornickiego, powiatu gnieźnieńskiego oraz powiatu świdwińskiego. Wszyscy usłyszeli zarzuty oszustwa, w którym poniesiono straty znacznej wartości, do których w większości przyznali się i złożyli obszerne wyjaśnienia.

Na poczet przyszłych kar organy ścigania dokonały tymczasowego zajęcia mienia na sumę około 1 miliona 331 tysięcy złotych.

Niewykluczone, iż po dokładnym przeanalizowaniu zebranych materiałów dowodowych, może okazać się, że straty poniesione przez poszkodowanych znacznie wzrosną. Policjanci oraz prokurator analizują również, czy proceder ten nie rozpoczął się znacznie wcześniej. Dotychczasowe straty i zatrzymania mogą więc być tylko wierzchołkiem góry lodowej,,,

Prokuratorskie śledztwo w sprawie jest w toku i nie są wykluczone kolejne zatrzymania. Za oszustwo tego rodzaju grozi do 10 lat więzienia.

KPP Szamotuły, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: