Synoptycy ostrzegają przed załamaniem pogody w Wielkopolsce. Mogą być przymrozki!

zdjęcie ilustracyjne fot. Sławek Wąchała

27 stopni Celsjusza 27 września, a 28 stopni – 28 września, przy bezchmurnym niebie i pięknie świecącym słońcu. Korzystajmy z tych ostatnich dni lata, bo idzie załamanie pogody, i to już za kilka dni. Synoptycy ostrzegają nawet przed przymrozkami!

Aż trudno uwierzyć, że kalendarzowa jesień może być tak… gorąca. Temperatury dochodzące do 30 stopni pod koniec września jednak zdarzają się rzadko – w Poznaniu było dziś o godzinie 16.00 aż 27,2 stopnia Celsjusza. Cieplej w Polsce było tylko w Ostrołęce, ale niewiele cieplej – tam temperatury sięgnęły 27,8 stopnia.

Korzystajmy z pięknej pogody, bo to już ostatnie dni pięknej pogody. 28 września jeszcze będzie bardzo ciepło i pogodnie, do 28 stopni Celsjusza, ładny zapowiada się 29 września – temperatury również dojdą do 28 stopni, ale na niebie będzie sporo chmur. Ale 30 września będzie już pochmurny i deszczowy, a temperatura spadnie do 19 stopni.

Październik rozpocznie się już typowo jesienną pogodą: zachmurzonym niebem i temperaturami nie przekraczającymi w dzień 14 stopni Celsjusza, a w nocy spadającymi nawet do 10. Jeszcze 2 października wyjrzy słońce, a temperatura wzrośnie do 18 stopni, równie ciepłe mają być kolejne dni aż do 35 października. Ale później już będzie tylko chłodniej, zwłaszcza w nocy: 7 października synoptycy przewidują zaledwie 4 stopnie powyżej zera, a 10 nawet przygruntowe przymrozki.

Dlatego warto maksymalnie wykorzystać ostatnie ciepłe dni – bo następnych możemy się spodziewać dopiero w przyszłym roku.

Źródło: IMiGW

Podziel się: