Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Święto Sukkot – wystawa szałasów

Niezwykłą wystawę proponuje Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu. Dziedziniec budynku B zastawiono bowiem… szałasami powstałymi na żydowskie święto Sukkot. Jest to efekt warsztatów Sukkot-lets built a tent, w których brali udział studenci kierunków projektowych z Polski, Izraela i Niemiec.

Święto Sukkot zwane też Świętem Szałasów jest jednym z najradośniejszych w żydowskim kalendarzu. W tym roku trwa od 23 do 30 . Nazwa Sukkot pochodzi z języka hebrajskiego, oznacza szałas lub namiot i upamiętnia czterdziestoletnią wędrówkę Żydów przez pustynię do Ziemi Obiecanej. Dlatego w każde święto Sukkot wyznawcy judaizmu budują szałasy, w których według tradycji przez czas świąteczny powinni mieszkać lub – jeśli jest to niemożliwe – przynajmniej spożywać chociaż jeden posiłek dziennie.

W starożytności szałasy były budowane ze słomy, gałęzi oliwnych bądź palmowych. Zdobiono je wewnątrz owocami, oliwkami, orzechami czy nawet tkaninami, co miało stanowić symbol boskiego przybytku. Ustawiano je na płaskich dachach domostw, podwórzach, publicznych placach oraz przedsionkach świątyni, a każda każda żydowska rodzina budowała swój własny szałas. Dziś już rzadko rodziny budują szałasy indywidualnie, zazwyczaj przedstawiciele lokalnej wspólnoty tworzą wspólny szałas, w którym razem uroczyście świętują Sukkot.

Szałasy na dziedzińcu UAP zostały zaprojektowane oraz własnoręcznie wykonane przez 12 studentów kierunków projektowych z Polski, Izraela i Niemiec. Wszyscy oni byli uczestnikami sierpniowych warsztatów “Sukkot-lets built a tent”, podczas których pracowali międzynarodowych grupach roboczych prowadzonych przez uznanych młodych projektantów: Adama Wiercińskiego i Agnieszkę Owsiany, Adama Gielniaka, Nilsa Wenka oraz Ednę Langelthal. Była to druga edycja interdyscyplinarnych warsztatów architektonicznych z okazji tego żydowskiego święta. Ich celem było przybliżenie uczestnikom warsztatów, ale i poznaniakom, tradycji i kultury żydowskiej w nowoczesnej i otwartej formie.

Szałasy można zobaczyć na dziedzińcu budynku B Uniwersytetu Artystycznego przy ul. K. Lewandowskiej 20. Wystawa będzie otwarta do 30 września w godzinach otwarcia Uniwersytetu ( pon-piątek 7-21.00; sobota-niedziela 8-19.00).

Mat. pras. SARP

Strona głównaKulturaŚwięto Sukkot - wystawa szałasów