wilk fot. pixabay

Swarzędz: Wilki już nie stwarzają zagrożenia. Czy będzie odstrzał?

Wilki nie porywają już psów, nie pojawiają się w pobliżu domów w Garbach i na Szczepankowie. Czy więc odstrzał zwierząt, na który gmina Swarzędz ma zgodę, jest potrzebny?

Od samego początku swarzędzcy urzędnicy podkreślali, że nie zamierzają się spieszyć z odstrzałem – zgodnie z zezwoleniem wydanym przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska mają na to rok. Deklarowali też wsparcie dla inicjatywy poznańskiego zoo, które chciało wyłowić wilki i je wyleczyć, a później umieścić w azylu dla dzikich zwierząt. Przypomnijmy, że cztery młode wilki, o które chodzi, są zarażone świerzbowcem i to choroba sprawia, że szukają łatwego łupu blisko ludzkich domów. Leczenie trwałoby długo i po tym czasie młode wilki na pewno nie nadawałyby się do powrotu na wolność.

Świerzbowiec nieleczony jest śmiertelny dla wielu zwierząt, w tym wilków. Jeden z młodych już niestety padł: znaleziono go w pobliżu Zalasewa. Powodem śmierci było potrącenie przez samochód – i właśnie świerzbowiec. Pozostałych wilków już od kilku tygodni nie widziano na polach, na których wcześniej można je było spotkać. Brak ataków w pobliżu domów ludzi może być dowodem na to, że pozostała trójka wilków zakażonych świerzbowcem jest w coraz gorszym stanie.

Oczywiście może to też znaczyć, że po prostu opuściły ten las przenosząc się do innego, bardziej przyjaznego miejsca – czy jednak chore zwierzęta, które nie mają już sił, żeby polować na dziką zwierzynę, miałyby siłę na wielokilometrową wędrówkę do innego lasu? Bardziej prawdopodobne jest niestety to, że są coraz bardziej chore i jeśli szybko im się nie pomoże – padną tak samo jak ten znaleziony w Zalasewie.

A gdy młode wilki padną, ich ojciec, którego silny organizm zwalczył chorobę, sam wyniesie się z tego lasu w poszukiwaniu nowej partnerki – matka czwórki maluchów zginęła kilka miesięcy temu potrącona przez samochód. I problem wilków rozwiąże się sam, bez konieczności odstrzału zwierząt.

Na uratowanie młodych wilków jest więc już bardzo mało czasu.

3 2 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze