Z biegiem Warty i Cybiny. Warta Cybina fot. Sławek Wąchała

Susza. Zobacz jak wyglądają poznańskie rzeki!

Poziom wody w Warcie mieści się w niskich stanach. Aktualnie wynosi według wodowskazu przy moście Rocha 118 cm. Jest jeszcze nieco wyższy od najniższego zanotowanego w historii (około 30 lat temu), kiedy wynosił raptem 93 cm.

Zdjęcia w galerii pochodzą z 29 lipca 2019, z wczesnego popołudnia. Przedstawiają rzekę Wartę od 246 kilometra –  czyli mostu Przemysła I do wlotu do Cybińskiego Kanału Ulgi (Wschodni kanał Ulgi) 243,3km. Kilometraż rzeki podaje się od ujścia rzeki do jej źródeł. Dalsza część galerii przedstawia właśnie Wschodni Kanał Ulgi – który powstał podczas budowy Twierdzy Poznań – do momentu wlotu rzeki Cybiny z jeziora Malta. Tu poziom wody jest minimalny, brakuje przepływu, co sprawia zwiększony poziom procesów gnilnych, silne zarastanie. Łatwo jest to dostrzec patrząc na wodę oraz poprzez roznoszący się niemiły zapach w powietrzu. W jednym miejscu da się nawet przejść suchą nogą na Ostrów Tumski tak samo jak za bramą Poznania.

Idąc wzdłuż rzeki Warty  dostrzegamy wymalowane farbą znaki na betonowym nadbrzeżu. Prawdopodobnie jest to  pierwszy element prac w terenie zmierzających do rewitalizacji brzegów Warty.

Pozostaje mieć nadzieję, że w nadchodzących dniach dzięki deszczom i niższym temperaturom poziom rzeki się podniesie.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze