Z biegiem Warty i Cybiny. Warta Cybina fot. Sławek Wąchała

Susza. Zobacz jak wyglądają poznańskie rzeki!

Poziom wody w Warcie mieści się w niskich stanach. Aktualnie wynosi według wodowskazu przy moście Rocha 118 cm. Jest jeszcze nieco wyższy od najniższego zanotowanego w historii (około 30 lat temu), kiedy wynosił raptem 93 cm.
Reklama

Zdjęcia w galerii pochodzą z 29 lipca 2019, z wczesnego popołudnia. Przedstawiają rzekę Wartę od 246 kilometra –  czyli mostu Przemysła I do wlotu do Cybińskiego Kanału Ulgi (Wschodni kanał Ulgi) 243,3km. Kilometraż rzeki podaje się od ujścia rzeki do jej źródeł. Dalsza część galerii przedstawia właśnie Wschodni Kanał Ulgi – który powstał podczas budowy Twierdzy Poznań – do momentu wlotu rzeki Cybiny z jeziora Malta. Tu poziom wody jest minimalny, brakuje przepływu, co sprawia zwiększony poziom procesów gnilnych, silne zarastanie. Łatwo jest to dostrzec patrząc na wodę oraz poprzez roznoszący się niemiły zapach w powietrzu. W jednym miejscu da się nawet przejść suchą nogą na Ostrów Tumski tak samo jak za bramą Poznania.

Idąc wzdłuż rzeki Warty  dostrzegamy wymalowane farbą znaki na betonowym nadbrzeżu. Prawdopodobnie jest to  pierwszy element prac w terenie zmierzających do rewitalizacji brzegów Warty.

Reklama

Pozostaje mieć nadzieję, że w nadchodzących dniach dzięki deszczom i niższym temperaturom poziom rzeki się podniesie.

Podziel się!

8
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Kuba Gorączkowski
Gość
Kuba Gorączkowski

To wina pisu .

Przemysław Łukaszyk
Gość
Przemysław Łukaszyk

Dobry czas na sprzątanie dna.

TenPoznan
Gość
TenPoznan

W najbliższą sobotę będzie okazja zrobić to wspólnie

Przemysław Łukaszyk
Gość
Przemysław Łukaszyk

TenPoznan Ja bym to widział trochę inaczej. Można by wykorzystać bardziej ciężki sprzęt 😀 Przejechać dno jakimś spychaczem i cały syf na załadować na ciężarówki i wywieź.

Sławek Wąchała
Gość
Sławek Wąchała

Przemysław to już science- fiction. Pożądane, włącznie z pogłębieniem koryta, ale…

Przemysław Łukaszyk
Gość
Przemysław Łukaszyk

Sławek Wąchała Cybinę / Kanał Ulgi można by w ten sposób posprzątać. Stan wody praktycznie zerowy to sprzęt wjedzie bez problemu. Przy moście kolejowym jest spory zator z kamieni który tez utrudnia przepływ.

Przemysław Łukaszyk
Gość
Przemysław Łukaszyk

TenPoznan To wiadome. Nie wiem jakim budżetem miasto dysponuje na takie cele. Jedno jest pewne sprzątając i udrażniając rzekę teraz jest większa szansa na mniejsze wiosenne rozlewiska. Może jakaś organizacja mogła by stworzyć zbiórkę środków na te cele. Wiadomo z dnia na dzień tego się nie uzbiera i nie zrobi. Każdy mały krok do przodu na końcu da wielki efekt 🙂

Krzysztof Górawski
Gość
Krzysztof Górawski

Trzeba wiecej drzew wycinac!