Jarocin fot. UM Jarocin

Stukanie w bloku. Nie pomógł egzorcysta. Czy pomoże profesor akustyki?

Uciążliwym stukaniem w jednym z bloków na osiedlu Konstytucji 3 Maja po policji, nadzorze budowlanym i spółdzielni mieszkaniowej zajął się akustyk, profesor Rufin Makarewicz. Czy jemu udało się odkryć źródło tajemniczych dźwięków?

Przypomnijmy: od kilku miesięcy mieszkańcy jednego z bloków borykają się z uciążliwymi hałasami, które w nocy uniemożliwiają im wypoczynek. To stukanie, które słychać najbardziej w nocy. Najczęściej jest rytmiczne i różnie brzmi – czasami jakby ktoś stukał w rurę, a czasami uderzał czymś w ścianę. Mieszkańcy informowali o swoim problemie i nadzór budowlany, i spółdzielnię mieszkaniową, a także policję. Fachowcy spółdzielni przebadali wszystkie instalacje i nigdzie nie znaleźli źródła dźwięku. Nie udało się to także policji i nadzorowi budowlanemu.

Tymczasem problem jest poważny – stukanie jest czasami tak głośne, że drżą ściany i przekrzywiają się obrazy. Mieszkańcy nie mogą spać w nocy, są przerażeni i przemęczeni, w desperacji wzywali też już wróżkę i egzorcystę, ale oni też im nie pomogli, bo stwierdzili, że dźwięki na pewno nie mają nadprzyrodzonego źródła.

Po nagłośnieniu sprawy przez „Gazetę Jarocińską” stukaniem zainteresowały się ogólnopolskie media, a Polsat poprosił o komentarz w tej sprawie profesora Rufina Makarewicza, akustyka i fizyka Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec dostał nagranie dźwięków, przesłuchał je – i także jest zdania, że źródło dźwięków nie jest nadprzyrodzone. Jego zdaniem ich autorem jest człowiek. Świadczy o tym regularność.

Gdyby to były dźwięki generowane przez na przykład instalacje budynku czy jego elementy konstrukcyjne, na pewno nie byłyby regularne, bo wszystkie one mają różną rozszerzalność cieplną. Natomiast w przypadku nagrań regularność jest wyraźnie zauważalna, co wskazuje na rękę ludzką, jak podkreślił naukowiec.

Kolejnym, choć pośrednim dowodem na to może być fakt, że gdy sprawę nagłośniły media i zainteresowała się nią policja – stukanie nagle ucichło…

Źródło: jarocinska.pl / fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)