Strażacy z Kalisza mają nowy samochód. Będzie jeździł w międzynarodowych misjach

nowy samochód fot. KM PSP Kalisz

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 2 w Kaliszu otrzymała nowy, ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy GCBA 9,1/52 Renault Kerax wyposażony w silnik o mocy 330 kW (440KM) i uterenowiony napęd 6×6. To kolejny nowy samochód, który dostali kaliscy strażacy.

Samochód zastąpi pojazd GCBA 9,5/60 Man TGA, który uczestniczył m.in. w międzynarodowej misji gaszenia pożarów lasu w Szwecji i w Grecji.
– Podobnie jak swój poprzednik nowy pojazd również zostanie włączony w skład Modułu GFFFV Poland i będzie mógł być dysponowany poza granice kraju w ramach modułu poznańskiego – podkreśla mł. asp. Jakub Pietrzak z KM PSP w Kaliszu. – To właśnie m.in. w tym celu nowe GCBA zostało wyposażone w autopompę umożliwiającą tłoczenie słonej wody oraz specjalny system umożliwiający sprawny załadunek i rozładunek przenośnego zbiornika wody o pojemności 13 000 litrów, bardzo przydatnego podczas dużych pożarów lasu. Auto posiada zbiornik wody o pojemności 9100 litrów oraz autopompę o wydajności 5200 l/min, działko wodno-pianowe o wydajności 3200 l/min, linię szybkiego natarcia o długości 40 m, wciągarkę linową, maszt oświetleniowy z lampami LED oraz sprzęt oświetleniowy i łączności.

Zakup samochodu został sfinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. Uroczystego powitania auta dokonał Dowódca oraz Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2, a także zmiana służbowa z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Kaliszu.

Podziel się:

Ostatnio dodane: