pielęgniarki, operacja, szpital fot. Tiochal, pixabay

Strajk ostrzegawczy szpitali. Strajkują pielęgniarki i położne

Około 40 szpitali zapowiedziało udział w strajku ostrzegawczym pielęgniarek i położnych. Powodem strajku jest tzw. ustawa Niedzielskiego, która nie gwarantuje stabilnego wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Ustawa dotyczy – jak podaje Onet.pl – sposobu ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, czyli pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych. Zdaniem tych pracowników ustawa przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i zwana ustawą Niedzielskiego nie gwarantuje im “stabilnego wzrostu wynagrodzeń zasadniczych”, mimo że na brak stosownych zapisów środowiska związkowe wielokrotnie zwracały uwagę ministerstwu.

Jednak rozmowy z ministerstwem zakończyły się fiaskiem i to z tego powodu zarząd krajowy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zadecydował o rozpoczęciu strajku ostrzegawczego w około 40 szpitalach całej Polski, a jeśli on nie da efektów – rozpocznie się strajk generalny. W nim weźmie już udział kilkaset placówek, w których trwa spór zbiorowy.

Strajk ostrzegawczy będzie polegał na przekazaniu wojewodom listu w tej sprawie od Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, z dodatkowym listem od Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w danym województwie.

Przed szpitalami biorącymi udział w strajku ostrzegawczym będą się odbywały akcje solidarnościowe, a w Warszawie, Białymstoku, Bydgoszczy, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Pleszewie, Przemyślu, Rzeszowie i Szczecinie zaplanowano manifestacje.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze