Sterczewski alarmuje. Uchodźcy są wywożeni z powrotem za granicę

Franciszek Sterczewski fot. F., Sterczewski FB

Poseł Franciszek Sterczewski poinformował wczoraj, że straż graniczna, mimo obietnic rozpoczęcia wobec uchodźców czynności formalnych, zgodnych z prawem międzynarodowym, nie podejmuje ich, a wywozi złapanych ludzi z powrotem za granicę.

„Wczoraj 3 Afgańczyków zostało zatrzymanych na terenie Polski i przewiezionych do placówki Straży Granicznej w Narewce” – informuje poseł w mediach społecznościowych. – „Ich pełnomocnik z Fundacji Ocalenie rozmawiał z komendantem płk. Andrzejem Jakubaszkiem, który obiecał, że podejmą czynności formalne. Ale niestety skłamał. Wywieźli ich za granicę na wysokości Białowieży. To był bezprawny push back! Dziś szukaliśmy ich cały dzień i … znaleźliśmy! Poza 3 Afgańczykami mamy 4 Egipcjan, Libańczyka i Syryjczyka. Dentysta, lekarz, student ekonomii, żołnierz i pracownik NGO. Wszyscy poniżej 30 roku życia, jeden przed osiemnastką”.

Wszyscy byli głodni i spragnieni po błąkaniu się po lesie, przechodzili przez rzeki i bagna, uciekali przed żubrami, mokli i marzli. Pierwszą rzeczą było więc nakarmienie ich i napojenie. Trzeba też było wezwać karetkę do jednego, tak miał przemarznięte stopy.

„Teraz razem z prawnikami z Fundacji Ocalenie dopilnujemy, by Straż Graniczna wszczęła procedury, przyjęła i rozpatrzyła ich wnioski o ochronę międzynarodową i by nie doszło do kolejnego nielegalnego push backu” – napisał poseł. – „Mimo okoliczności czujemy mega radość, bo udało się ich uratować”.

Push back – tak nazywa się deportacje migrantów, którzy nielegalnie przybyli do danego kraju. Zgodnie z prawem powinni dostać możliwość rozpoczęcia procedury azylowej, tak stanowi Europejska Konwencja Praw Człowieka. Jednak w wielu krajach, takich migrantów służby z powrotem odwożą za granicę, zza której przybyli.

Podziel się: